Skończyły się czasy, gdy camping kojarzył się nam z polem u rolnika nad jeziorem. Polscy turyści stają się coraz bardziej wymagający, a zagraniczni oczekują od naszych campingów po prostu standardów światowych. Województwo kujawsko-pomorskie nie jest "zagłębiem campingowym", jednak możemy się pochwalić dwiema placówkami, które rokrocznie plasują się w krajowej czołówce - w Ciechocinku i Toruniu.
Mister Camping
Konkurs Mister Camping organizowany jest corocznie przez Polską Federację Campingu i Caravaningu (PFCC) we współpracy z Departamentem Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną. Jego celem jest podnoszenie standardu i jakości usług polskich campingów oraz ich promocja zarówno w kraju, jak i za granicą. Konkurs ten odbywa się od 1967 r.
W konkursie oceniane są zagospodarowanie terenu campingów, wyposażenie, stan techniczny, czystość, estetyka, jakość obsługi turystów oraz bezpieczeństwo. Znaczenie mają także opinie turystów krajowych, jak i zagranicznych. Wybierane są najlepsze campingi w kategoriach w zależności od pojemności. Pierwsza grupa to campingi do 150 miejsc, druga - od 151 do 300, trzecia - od 301 do 450 i czwarta - powyżej 450 miejsc.
Camping Ciechocinek
W tym roku Camping Ciechocinek zajął 1 miejsce w Polsce wśród kempingów o pojemności do 150 miejsc noclegowych. Od 2015 roku dwa razy zajmował drugie miejsce w konkursie, a sześć razy trzecie. Zlokalizowany jest w cichej i spokojnej części miasta w centrum miasta. W odległości 200-300 metrów znajdują się tężnie solankowe, Park Zdrojowy i Park Tężniowy oraz główny deptak spacerowy.
Jak powiedział portalowi Kujawy-Pomorze.info dyrektor Campingu Ciechocinek Tomasz Górecki, ten sukces to przede wszystkim zasługa całego zespołu pracowników. To właśnie oni sprawiają, że przyjeżdżający goście są z pobytu zadowoleni. Bardzo ważna jest lokalizacja, gdyż Ciechocinek znajduje się w centralnej Polsce. Jest tu łatwy dojazd autostradą. Rocznie na campingu nocuje cztery tysiące turystów z całego świata, których przyciąga renoma Ciechocinka. Tomasz Górecki podkreśla, że jednej strony działa magia zabytkowego uzdrowiska, a z drugiej położenie pozwalające na dwu lub trzydniowy odpoczynek w czasie dłuższego wyjazdu.
Obiekt składa się z miejsc postojowych dla przyczep kempingowych i kamperów z podłączeniem do prądu i wody oraz osobnych miejsc dla namiotów. Na terenie campingu znajdują się dwa budynki. Pierwszy to zaplecze sanitarne, drugi zaplecze kuchenne, świetlica i recepcja. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw. Można przyjechać ze zwierzętami. Cały obiekt jest monitorowany i strzeżony.
Camping Tramp w Toruniu
O wielu lat w czołówce konkursu "Mister Camping" plasuje się toruński Hotel i Camping Tramp. W tym roku podobnie jak w 2023 roku, znalazł się na 2 miejscu podium. Zlokalizowany jest na terenie lewobrzeżnej części Torunia i wkomponowany w dużą ilość zieleni. Bliskość Starówki (ok. 1 km), dworca kolejowego Toruń Główny (500 m), całodobowych sklepów spożywczych i komunikacji miejskiej świadczy o bardzo dobrej lokalizacji obiektu. Poza hotelem znajdują się tam domki całoroczne i sezonowe, pole namiotowe oraz 90 miejsc na domki campingowe i kampery. Oczywiście placówka posiada zaplecze sanitarne i kuchenne.
PFCC
Polska Federacja Campingu i Caravaningu [PFCC] jest organizacją społeczną powstałą w 1964 roku. Zrzesza gestorów campingów, kluby caravaningowe oraz członków indywidualnych. Jest rzecznikiem rozwoju campingu i organizatorem turystyki campingowej w naszym kraju. Skupiając zarówno właścicieli bazy turystycznej, jak i turystów, może kojarzyć ich interesy w zakresie kształtowania ruchu turystycznego na campingach. Federacja organizuje szkolenia oraz zajmuje się promocją campingów i caravaningu. PFCC organizuje na polskich campingach krajowe i międzynarodowe imprezy campingowe. Stara się w ten sposób wpłynąć na wzrost ruchu campingowego w naszym kraju.
Fot. www.ciechocinek.pl