Książnica Kopernikańska w Toruniu doczeka się nowoczesnej czytelni. Inwestycja jest w zaawansowanej fazie, czego najlepszy dowód stanowi zawieszenie wiechy, do którego doszło 12 lipca.
Nowoczesny obiekt
Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku i składa się z biblioteki głównej oraz 14 filii. Była to pierwsza na Pomorzu polska biblioteka naukowa. Aktualnie trwa budowa czytelni na terenie siedziby Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego 8 w Toruniu. Dowodem na zaawansowany etap prac jest uroczystość wieszania wiechy.
Zgodnie z tradycją wiechę wywiesza się na znak zakończenia ważnego etapu budowy. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Torunia Piotr Lenkiewicz oraz przedstawiciele wykonawcy i inwestora.
Przestrzeń nowego obiektu ma być w pełni przeszklona i doświetlona, tak aby była, jak najwygodniejsza dla użytkowników. W budynku znajdą się sale konferencyjne, magazyn studyjny, mediateka, tradycyjna biblioteka, strefa gamingowa, gdzie czytelnicy skupieni wokół klubów przy Książnicy Kopernikańskiej będą mogli prowadzić swoje rozgrywki. Inwestycja pochłonie 34 miliony złotych, z czego 22 miliony złotych pochodzi z programu FENiKS. O rozbudowie kompleksu toruńskiej książnicy pisaliśmy szeroko już wcześniej. Przypomnijmy, że architektoniczny projekt czytelni to dzieło warszawskiej pracowni architektonicznej Kwadratura (Agnieszka Bojdecka, Barbara Śliwkowska, Katarzyna Gromek, Magda Mikosz, Anna Klochowicz, Paweł Kubacz).
Wielka szansa
Budowa nowej części oznacza, że w niedalekiej przyszłości zostanie wyburzony charakterystyczny budynek od strony ulicy Słowackiego. Zdaniem władz województwa remont obiektu nie jest opłacalny finansowo. Co ciekawe, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął decyzję o budowie nowocześniej czytelni, nim otrzymał dofinansowanie w ramach programu FENiKS.
- Fundusze unijne pomagały, pomagają i będą pomagały realizować takie inwestycje, o których pewnie byśmy nie marzyli, gdyby nie to wsparcie. Książnica jest sama w sobie taką instytucją wymagającą ciągłych nakładów. W Młynie Kultury oddaliśmy dla Książnicy Kopernikańskiej. Czeka nas rewolucja jeśli chodzi o front. Ten stary budynek prawdopodobnie zniknie i stanie tam nowoczesny pawilon - mówił marszałek Piotr Całbecki.
Powstanie nowoczesnej czytelni jest ogromną szansą dla Książnicy Kopernikańskiej na pozyskanie nowych użytkowników. - Nowy budynek byłby dla nas nowym otwarciem i nową ofertą. Odejściem od magazynów zamkniętych, gdzie trzeba było wypełniać dokument, żeby móc wypożyczyć książkę. Teraz będzie to wolny dostęp, gdzie każdy z czytelników będzie miał książkę na wyciągnięcie ręki - opowiada dyrektor Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska.
Jak idzie budowa?
Zgodnie z zapowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego czytelnia ma być oddana do użytku za półtora roku. Obecnie realizowane prace przebiegają zgodnie z planem, chociaż budynek ma swoją specyfikę. - Zakończyliśmy stan surowy. Rozpoczęliśmy montaż elewacji, to jest podwójna skóra, także to potrwa około dwóch miesięcy. Na parterze montujemy instalacje elektryczne, teletechniczne i wentylacją. Zanim ruszymy z pracami wykończeniowymi, musimy domknąć fasadę. Obecnie prace idą zgodnie z planem. Konsultujemy projekt z panią architekt i go aktualizujemy, ponieważ jest skomplikowany pod względem technicznym. Nie ma powtarzalnych elementów - powiedział kierownik budowy Bartosz Czubak.
Samorząd inwestuje w kulturę
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego regularnie inwestycje w instytucje kultury. Toruńskim przykładem jest powstanie Młynu Kultury w zrewitalizowanej części Młynów Richtera. Przebudowa pochłonęła 31,5 miliona złotych.
Z kolei w Grudziądzu powstanie Młyn Energii za ponad 75 milionów złotych.