W Toruniu powstaje nowa szkoła. Będzie działała jako filia

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Toruńscy radni swoją uchwałą z 6 marca powołali do życia placówkę filialną Szkoły Podstawowej numer 4. Nowa szkoła będzie mieściła się w powstającym obecnie budynku przy ulicy Grasera na osiedlu Jar.

 

Nowa szkoła

Umowę na budowę szkoły podstawowej podpisano na początku kwietnia 2024 roku. Inwestycja rozpoczęła się natychmiastowo, a przedstawiciele wykonawcy prac, a więc konsorcjum firm Balzola Polska i Lantania SA deklarowali, że nauka w placówce będzie mogła się rozpocząć 1 września 2025.

Podczas przeprowadzonej 6 marca Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Torunia, toruńscy radni podjęli uchwałę, za sprawą której nowa szkoła będzie filią Szkoły Podstawowej numer 4 im. Jana Pawła II. Dodatkowo 5 sal dydaktycznych zostanie przeznaczonych na potrzeby oddziałów dla pięcio- i sześciolatków z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola Miejskiego numer 18.  
Uchwały w obu sprawach miały być przyjęte jeszcze w lutym, jednak wówczas trwał jeszcze ustawowy proces informowania rodziców dzieci z rejonu funkcjonowania placówek. 

- Musieliśmy zgodnie z ustawą powiadomić ponad 2600 osób, czyli rodziców dzieci, które są związane z tymi obiema placówkami. Ten proces nam się wydłużał, a 7 marca startuje nabór do szkół podstawowych oraz przedszkoli - mówił prezydent Paweł Gulewski.

W filii SP 4 będzie docelowo działało 12 oddziałów - po 4 w każdym roczniku. Od 7 marca wystartuje nabór do klas pierwszych, zaś dzieci, które od września rozpoczną naukę w drugiej klasie, przejdą ze szkoły przy ulicy Żwirki i Wigury. W przyszłości działać będą także klasy trzecie.

Obwód filii SP 4 obejmuje ulice: Adama Freytaga, Aleksandra Birkenmajera, Bohdana Paczyńskiego, Edmunda Halleya, Forteczna, Galileusza, Heleny Kaźmierczak-Połońskiej, Henryka Strobanda, Jana Gadomskiego, Jana Heweliusza, Jana Keplera, Jana Mergentalera, Jana Michała Hubego, Jana Rybińskiego, Jeremiego Wiśniowieckiego, Jerzego Dobrzyckiego, Konrada Grasera, Łukasza Watzenrodego, Łysomicka, Roberta Głębockiego i Włodzimierza Zonna.  


Budowa postępuje

Prace związane z budową I etapu szkoły przy Grasera zakładają wykonanie dwukondygnacyjnego budynku w kształcie litery „L”. W obiekcie znajdzie się siedemnaście sal lekcyjnych, cztery duże sale tematyczne, część administracyjna, stołówka, biblioteka oraz świetlica.

Oprócz tego budynek zostanie wyposażony w odzysk ciepła, oświetlenie LED i panele fotowoltaiczne. Przy szkole znajdzie się małe boisko i plac zabaw. Całość zadania to koszt rzędu 36,8 mln zł. Na ten moment w połowie są prace związane z wykonaniem tynków wewnętrznych. Rozpoczęto także wylewki posadzek betonowych. Jeszcze w marcu w pełni będzie wykonany dach.

W najbliższym czasie wykonawca inwestycji, a więc konsorcjum firm Balzola Polska i Lantania SA rozpocznie przygotowywanie ogrodzenia, boiska, placu zabaw oraz podbudowy pod drogi i chodniki. Ekipa zajmie się też montażem stolarki aluminiowej oraz sufitów, malowaniem i płytkowaniem. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to do odbioru budynku dojdzie w lipcu.
 

Co z II etapem?  

Gmina Miasta Toruń poszukuje możliwości pozyskania dotacji na budowę II etapu szkoły przy Grasera. Wstępne szacunki mówiły, że to inwestycja rzędu 70-80 milionów złotych. Stąd też trwa optymalizacja projektu. Na ten moment zrezygnowano z budowy hali sportowej.  


- Nieustannie poszukujemy środków na budowę II etapu, natomiast zanim będziemy myśleć o realizacji tej inwestycji to, musimy zoptymalizować projekt. Mamy na szczęście doświadczenia z funkcjonowania, ale też z projektowania Szkoły Podstawowej nr 12 przy ulicy Strzałowej na Lewobrzeżu. Wiemy, czego uniknąć i w tym kontekście, biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, chcemy nieco przeprojektować ten drugi etap. Musimy rozpocząć jeszcze raz proces kosztorysowania tego drugiego etapu - mówił prezydent Paweł Gulewski.
 

Kontrowersje

Temat budowy szkoły przy Grasera budzi sporo kontrowersji. Głównie z uwagi na los dzieci, które ukończą naukę w klasach I-III i będą musiały jeździć do „macierzystej” szkoły przy Żwirki i Wigury. 

- Moim zdaniem tą decyzją wpisujemy do przyszłorocznego budżetu rozpoczęcie finansowania budowy II etapu szkoły na tak zwanym Jarze, bo konsekwencja jest prosta, jeżeli dzieci rozpoczną naukę w klasach pierwszej i drugiej przy ulicy Grasera, to siłą rzeczy kontynuować naukę będą mogły w klasach wyższych tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli zdążymy z pobudowaniem już drugiego etapu, bo inaczej się po prostu nie da - powiedział radny Michał Zaleski.  

Kontrę wobec swojego poprzednika wystosował prezydent Paweł Gulewski. 

- Budowa jakiejkolwiek szkoły jest wstępem do tego, żeby ją dokończyć, więc ja myślę, że ta decyzja nie spowoduje tego, że my nagle weźmiemy się za szukanie środków zewnętrznych, które mogą wspomagać inwestycje pod tytułem drugi etap szkoły przy Grasera. To, była decyzja pana radnego jeszcze jako prezydenta miasta Torunia o tym, że po będziemy etapować budowę nowej szkoły w tej części Torunia, która miała gdzieś zamiar taki, żeby ją dokończyć, więc od tego nie uciekniemy.


Rekrutacja do toruńskich szkół i przedszkoli  
W piątek 7 marca 2025 r. o godz. 12:00 rozpoczyna się rekrutacja dzieci do klas pierwszych szkoły podstawowej oraz do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych.  W szkołach podstawowych są dostępne 1832 miejsca w planowanych do utworzenia 75 oddziałach w szkołach podstawowych. Będą to miejsca w 27 jednostkach oświatowych prowadzonych przez GMT (łącznie z filią SP nr 4 na Jarze). Z kolei w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych mamy 1611 miejsc. Jest to o 168 miejsc więcej niż w roku 2024/2025, co wynika głównie z utworzenia 5 oddziałów w filii PM 18 przy Grasera 1.

Nabór do klas 1, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy SP na rok szkolny 2025/2026 potrwa do 21 marca 2025 r. (do godz. 15:00). Wyjątek stanowi rekrutacja do oddziałów sportowych, która kończy się 13 marca 2025 r. (o godz. 15:00). Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej są przyjmowane do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców (nie dotyczy to ubiegania się o przyjęcie do oddziału sportowego). Ubiegając się o przyjęcie do klasy I szkoły, która dla kandydata nie jest szkołą obwodową lub o przyjęcie do oddziału sportowego, należy wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym i złożyć stosowny wniosek.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: