W niedzielę 9 czerwca wchodzi wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. 31 par połączeń dalekobieżnych więcej niż w ubiegłoroczne wakacje. Dodatkowe pociągi na Euro 2024, Pyrkon oraz festiwale Open’er i Pol'and'Rock

Biznes Ludzie
Styl Życia
pociąg peron podróżni
Fot. PKP PLK S.A.

W niedzielę 9 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów. Z Warszawy do Gdańska dojedziemy w rekordowym czasie 2,5 godziny. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego zyskają sezonowe połączenia nad morze: do Kołobrzegu, Łeby czy na Hel. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 31 sierpnia. 

- Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju informuje Magdalena Janus, rzecznik prasowy PKP PLK S.A. - Na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres prowadzonych robót, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja. Przykładowo na Pomorzu od 9 do 21 czerwca, w związku z prowadzonymi pracami na jednotorowej linii kolejowej 202, nastąpi przerwa w ruchu na odcinku Lębork – Słupsk. Pomiędzy miastami podróżni będą mogli przemieszczać się na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej. Zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywać również do końca wakacji na odcinku Milówka – Zwardoń w woj. śląskim. Na Mazowszu wprowadzona zostanie od 1.07 do 11.08 na trasie Nasielsk – Płońsk oraz od 12 do 31.08 na odcinku Płońsk – Raciąż. Wszystkie zmiany na sieci kolejowej zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

 

PKP Intercity zwiększa liczbę połączeń na wakacje

Będzie o 31 par połączeń dalekobieżnych więcej niż w ubiegłoroczne wakacje. Z Warszawy do Gdańska pojedziemy w rekordowym czasie 2 godz. 25 min. oraz poniżej 5 godz. z Warszawy do Szczecina. W rozkładzie pojawią się dodatkowe połączenia do Krakowa oraz Zakopanego.

W sezonie wakacyjnym PKP Intercity będzie uruchamiać każdego dnia średnio 454 pociągi. Do i z Trójmiasta będzie kursowało ponad 58 par pociągów dziennie. Szczecin obsłużą 22 pary połączeń, Kołobrzeg – 14, Świnoujście – 8, a Hel - 6.

Przewoźnik uruchomi specjalne połączenia na okres letni m.in.:

  • pociąg Posejdon relacji Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa,
  • Jantar relacji Warszawa – Hel – Warszawa,
  • Wolin relacji Kraków/Bielsko Biała – Świnoujście – Kraków/Bielsko Biała,
  • Lazur z Łodzi do Ustki.

Wydłużone zostaną relacje części składów jadących nad morze:

  • Grottger obecnie kursujący na odcinku Przemyśl – Wrocław – Przemyśl w niedziele będzie jeździł z Kołobrzegu,
  • Gałczyński kursujący na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa, dojedzie do Świnoujścia,
  • Gwarek Katowice – Słupsk pojedzie do Ustki,
  • Swarożyc pokonujący trasę Wrocław – Szczecin będzie dojeżdżał do Kołobrzegu,
  • Chrobry z Warszawy do Szczecina i z powrotem, w soboty będzie kursował do Gdyni, a w niedziele z Gdyni.

Wydłużona zostanie też dodatkowa para połączeń Express InterCity Premium, obsługiwana składami Pendolino, z Krakowa do Kołobrzegu przez Gdynię.

Uruchomione zostaną dodatkowe połączenia do Krakowa i Zakopanego. Do i z Krakowa będzie kursowało ponad 70 par połączeń dalekobieżnych. Bielsko-Białą obsłuży 12 par pociągów, Zakopane – 8, Jelenią Górę – 8, Szklarską Porębę – 3, Kłodzko – 4, a Krynicę-Zdrój – 3.

PKP Intercity uruchomi specjalne połączenia sezonowe, np.

  • pociąg Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin,
  • dwie pary połączeń kategorii Express InterCity Premium, obsługiwane składami Pendolino, kursujące między Warszawą a Krakowem.

Wydłużeniu ulegnie relacja pociągu Lubomirski. Obecnie połączenie jest realizowane na trasie Gdynia – Kraków, a od 9 czerwca skład będzie dojeżdżał do Zakopanego. Wydłużeniu ulegnie także trasa pociągu Halny do Zakopanego. Teraz pociąg kursuje z Bydgoszczy do Bielska-Białej.

 

Wakacyjny rozkład PKP Intercity w Kujawsko-Pomorskiem

Z Bydgoszczy do Warszawy pasażerowie będą mieli do wyboru 9 par połączeń, 7 do Krakowa, 12 do Poznania, 8 do Wrocławia, 6 do Katowic, a 17 do Trójmiasta. Natomiast Toruń obsłuży 20 par połączeń, w tym: 9 do Warszawy, 4 do Krakowa, 4 do Poznania, 2 do Wrocławia, 2 do Katowic, 5 do Trójmiasta i 4 do Olsztyna. 

Z województwa kujawsko-pomorskiego można wyruszyć bezpośrednio również za granicę. Przez Bydgoszcz kursuje pociąg IC Gedania relacji Gdynia – Berlin - Gdynia.

 

Więcej połączeń nad morze

Od 21 czerwca kursować zacznie TLK Korsarz relacji Kraków Główny – Hel, który zatrzyma się po drodze między innymi we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu i Bydgoszczy. Tego samego dnia w pierwszą wakacyjną trasę wyruszy TLK Wydmy relacji Bohumin – Hel / Łeba, który w drodze nad Bałtyk zatrzyma się w Inowrocławiu i Bydgoszczy. Oba składy zapewnią dojazd do wielu znanych nadmorskich kurortów, takich jak Władysławowo, Chałupy, Jastarnia czy Jurata. Z kolei składy IC Bursztyn i IC Zamoyski zabiorą mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego do Kołobrzegu.

 

Bezpośredni dojazd do Zakopanego

Przez województwo kujawsko-pomorskie w okrasie wakacyjnym będą jeździć także dwa bezpośrednie pociągi do Zakopanego. IC Witkacy po drodze do stolicy Tatr zatrzyma się w Łodzi i Krakowie, a IC Halny pojedzie przez Poznań, Wrocław, Bielsko-Białą i Żywiec. Natomiast składy TLK Rozewie i IC Pomorzanin zabiorą pasażerów do Jeleniej Góry.

 

Wakacyjny dojazd na Mazury

PKP Intercity zapewniło mieszkańcom Kujaw i Pomorza cztery pary połączeń na Mazury. Przez Inowrocław i Toruń pojadą składy IC Jeziorak, IC Ukiel, IC Mamry oraz IC Drwęca. Dzięki nim możliwa będzie podróż między innymi do Olsztyna, Ostródy czy Iławy. 

 

Dodatkowe pociągi na mecze i koncerty

PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu pasażerskiego. Spółka zapewni przejazd podróżnym udającym się m.in. na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2024, letnie festiwale czy długi sierpniowy weekend.

Na pierwsze trzy mecze Polskiej Reprezentacji podczas Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2024 w Niemczech pojedziemy pociągami specjalnymi do Hamburga, Berlina i Dortmundu. Ponadto zaplanowano dodatkowe terminy kursowania połączeń Warszawa – Berlin – Warszawa oraz zwiększy liczbę miejsc w składach jadących z i do różnych miast Polski do i ze stolicy Niemiec.

PKP Intercity zaplanowało także dodatkowe połączenia do Poznania, aby zapewnić miłośnikom fantastyki dojazd na festiwal Pyrkon. Mieszkańcy Warszawy 16 czerwca będą mogli wybrać dwa dodatkowe pociągi IC Podlasiak - BIS i IC Strzelecki- BIS. Z kolei dojazd z Krakowa i Wrocławia zapewni wydłużenie relacji pociągów IC Boznańska oraz IC Grottger. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli dojechać na festiwal pociągiem IC Bachus-BIS i IC Pomorzanin - BIS.

Pociąg Warta, łączący na co dzień Poznań i Warszawę, 7 lipca pojedzie do i z Gdyni, w której odbywa się w tym czasie Open’er Festival. Dla osób wracających z tego wydarzenia uruchomiony zostanie dodatkowy pociąg Lazur BIS z Gdyni do Warszawy. Pociągi w wydłużonej relacji pojadą także do Szczecinka, w którego okolicach odbędzie się Pol'and'Rock Festival. Będą to składy jadące 3 i 4 sierpnia z i do Przemyśla, Poznania, Piły, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy czy Dorohuska. Ponadto 3 i 4 sierpnia PKP Intercity uruchomi grupę wagonów bezpośrednich do i ze Szczecinka jako łącznik do pociągu IC Staszic relacji Piła – Lublin - Piła. 4 sierpnia pojadą także składy: Hetman BIS relacji Szczecinek – Wrocław, IC 8140/1 relacji Szczecinek – Warszawa Wschodnia i Zamoyski BIS ze Szczecinka do Warszawy oraz Cegielski BIS ze Szczecinka do Krakowa. W dodatkowym terminie będzie również kursował pociąg IC Krakowianka relacji Kraków – Kołobrzeg podczas tegorocznych festiwali Sunrise oraz Sun.

 

Prace modernizacyjne

Od 9 czerwca zostanie przywrócona przepustowość stacji Warszawa Centralna oraz linii średnicowej Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia. Oznacza to, że prawie wszystkie pociągi dalekobieżne zatrzymają się w centrum Warszawy, a jedynie 39 pociągów nadal będą kursować do lub przez stację Warszawa Gdańska.

Z powodu prac modernizacyjnych zamknięta jest linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi San oraz Witos kursujące na trasie Warszawa – Przemyśl – Warszawa.

Dalej prowadzona będzie modernizacja linii kolejowej 38 na odcinku Ełk – Korsze. Na trasie Olsztyn Główny – Kętrzyn – Giżycko nadal obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Obejmie ona pociągi IC Mamry oraz Warmia. Utrzymana zostanie jazda trasą okrężną przez Szczytno oraz Pisz pociągów Rybak i Biebrza.

W związku z pracami modernizacyjnymi na jednotorowej linii kolejowej 202 od 9 do 21 czerwca nastąpi przerwa w ruchu na odcinku Lębork – Słupsk. Pomiędzy miastami podróżni będą mogli przemieszczać się na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji. EIP 3800/8300 relacji Kraków – Kołobrzeg oraz TLK Lubomirski relacji Kraków/Zakopane - Kołobrzeg pojadą do i z Gdyni Głównej. Natomiast IC Słupia oraz IC Parsęta, oba relacji Łódź – Kołobrzeg, będą kursowały do i ze Słupska.

 

Informacja dla podróżnych

Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy. Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

 

Czytaj także: 

Nowe linie kolejowe, stacje i przystanki, nowoczesne systemy sterowania ruchem, czyli jak polska kolej zmieniła się dzięki środkom unijnym