Uwaga rodzice! O przyszłorocznych feriach zimowych trzeba będzie myśleć wcześniej. MEN wprowadziło istotną zmianę

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Uwaga rodzice! O przyszłorocznych feriach zimowych trzeba będzie myśleć wcześniej. MEN wprowadziło istotną zmianę
Fot. 123rf

W roku szkolnym 2025/2026 będą obowiązywały nowe terminy ferii zimowych. MEN wprowadza jedna bardzo istotną zmianę. Terminy zostały zaprojektowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej w odpowiedzi na postulaty rodziców, organizacji turystycznych i parlamentarzystów. Ma to także uprościć i usystematyzować szkolny kalendarz.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych na obszarze poszczególnych województw ogłasza Minister edukacji.

Nie cztery, a trzy terminy

Podział na cztery terminy ferii zimowych wprowadzono od roku szkolnego 2003/2004. Nowe zasady podziału terminów ferii zimowych to efekt wniosków rodziców i parlamentarzystów. Znaczenie miała także analiza liczby uczniów w poszczególnych województwach. MEN informuje, że dzięki zmianie terminów, będą one lepiej dostosowane do potrzeb sektora turystycznego i rodzin uczniów.

MEN poinformowało, ze nowy harmonogram zakłada większą integrację województw w jednym terminie, co wpłynie na funkcjonowanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej. Autorzy zmiany kierowali się porównywalną łączną liczba uczniów w poszczególnych grupach województw. Zmniejszenie liczby turnusów ma poprawić koordynację działań w turystyce i transporcie.

Budzi to jednak obawy, że większa liczba województw korzystających z ferii w jednym terminie doprowadzi do zwiększenia ruchu turystycznego w popularnych regionach zimowych. To z kolei może wpłynąć na dostępność usług turystycznych. Rodzice będą musieli wcześniej planować wypoczynek zimowy oraz szybciej rezerwować noclegi i atrakcje w popularnych miejscowościach. To z kolei pozytywnie wpłynie na branżę turystyczną.

Nowe terminy ferii roku szkolnym 2025/2026:

  • od 19 stycznia do 1 lutego 2026 r. województwa: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie,
  • od 2 lutego do 15 lutego 2026 r. województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie,
  • od 16 lutego do 1 marca 2026 r. województwa: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie.

Zachowana będzie w kolejnych latach zasada rotacji grup województw.

Jak było kiedyś?

Od 2004 roku województwa zostały podzielone przez ministerstwo na cztery grupy. Wcześniej minister edukacji jedynie podawał terminy ferii. Jakie województwo miało ferie w danym terminie decydowali miejscowi kuratorzy oświaty. Powodowało to, że większość województw miała ferie w tym samym najlepszym terminie.