Nieszawski prom już pływa. Powiat aleksandrowski i miasto Nieszawa zawarły porozumienie

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
t

Od początku mają trwa sezon żeglugowy przeprawy promowej w Nieszawie. A trwa dzięki między samorządowemu porozumieniu, zwartemu 17 kwietnia przez powiat Aleksandrów Kujawski oraz gminę miejską Nieszawa. Prom łączy brzegi Wisły między Nieszawą i Brzeźnem (powiat lipnowski) codziennie, do końca października.

Porozumienie jest konieczne, bo w sensie formalnym połączenie promowe jest drogą powiatową nr 2049C, a jej utrzymanie należy do zadań Powiatu Aleksandrowskiego. Poprzez porozumienie powiat powierza to zadanie Nieszawie. Za 200 tys. dotacji z powiatowej kasy, Nieszawa organizuje więc przeprawę, dba o odpowiedni stan techniczny promu i w imieniu powiatu pobiera opłatę za przewóz, przy czym pieniądze te przeznaczone są na pokrycie kosztów funkcjonowania promu, koniecznych remontów po zakończeniu sezonu oraz zabezpieczenia jednostki na zimę. 
 

Zgodnie z porozumieniem, prom kursuje:
- w maju i październiku:

  • poniedziałki: w godz. 11 -18
  • od wtorku do soboty: godz. 7 – 18
  • niedziele i święta: godz. 8 – 18

- w czerwcu, lipcu i sierpniu:

  • poniedziałki: w godz. 11 -19
  • od wtorku do soboty: godz. 7 – 19
  • niedziele i święta: godz. 8 – 19
     

Od strony Nieszawy prom wypływa o pełnych godzinach, od strony Brzeźna – kwadrans po pełnej godzinie. 

Nieszawski  prom, jeden z bardzo niewielu w całej Polsce przepraw wiślanych tego typu, kojarzy się z malowniczym miasteczkiem od dziesiątków już lat. Uwieczniony został chociażby w popularnej, nostalgicznej,  komedii Tadeusza Chmielewskiego „Wiosna panie sierżancie” z roku  1974, w całości kręconej w Nieszawie. Kadr z filmu jest w galerii naszego tekstu.  

Stałe połączenie promem motorowym Nieszawy z prawym brzegiem organizowane było jeszcze przed wojna, od roku 1933. Obecny prom zbudowany został w roku 1991 w stoczni rzecznej w Sandomierzu. Jak informuje strona nieszawa.pl, płaskodenna jednostka  o zanurzeniu 50-70 cm, przystosowana jest do przewozu pieszych i samochodów. 

Dziś nieszawski prom to nie tylko wygodna przeprawa dla "drugą stronę" dla mieszkańców miasta i okolic, ale też nietuzinkowa atrakcja turystyczna, dla miłośników mniej konwencjonalnych sposobów podróżowania po kraju.