Uwaga, proszę odsunąć się od torów, Czochralski jedzie!

Puls Dnia
Styl Życia
c
Fot. Nauka.To lubię

Od wtorku 11 czerwca, przez kolejne 6 miesięcy, na polskich torach kursować będą pociągi wprawiane w ruch przez nowoczesną lokomotywę typu EU160 Griffin z nowosądeckiego Newagu, pięknie ozdobioną komiksowym w stylu wizerunkiem prof. Jana Czochralskiego, jednego z najwybitniejszych polskich naukowców XX wieku, rodem pochodzącego z kujawsko-pomorskiej Kcyni.  

Lud tak chciał, a dokładniej ci spośród jego przedstawicieli, którzy oddali swój głos w plebiscycie ogłoszonym przez Fundację Nauka.To lubię oraz spółkę PKP Intercity. Do wyboru była znakomita reprezentacja dziesięciorga legend polskiej nauki, z takimi tuzami jaki Maria Skłodowska-Curie, Ernest Malinowski czy Ignacy Łukasiewicz. 

Ostatecznie głosowanie wygrał Jan Czochralski (1885-1953), genialny chemik i metaloznawca, którego odkrycia przyczyniły się m.in. do rozwoju elektroniki i trwającej dziś rewolucji cyfrowej. We wtorek, 11 czerwca, na Dworcu Głównym w Katowicach odbyła się prezentacja lokomotywy z wizerunkiem wielkiego chemika. A było przesympatycznie, bo obok przedstawicieli PKP Intercity, dr. Tomasz Rożka, naukowca, dziennikarza, założyciela Fundacji Nauka.To lubię, a przede wszystkim niestrudzonego popularyzatora polskiej nauki, obecni byli także potomkowie rodziny naukowca: Agata Czochralska-Duszyńska, Jan Duszyński i Sylwester Czochralski.  


Dekoracja lokomotywy jest częścią szerszego, realizowanego przez Fundację  projektu „Szlak Akademii Superbohaterów". Szerzej 


A sposobów  upamiętnienia postaci Jana Czochralskiego jest więcej. Przypomnijmy, że w Toruniu działa powołane przez samorząd województwa Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego, realizujące różnego rodzaju projekty mające wspierać rozwoju nauki, innowacyjności i promować współpracę między sektorem naukowym a gospodarką i biznesem.  

 

CZYTAJ WIĘCEJ: