Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o następnym ważnym kroku, zbliżającym region do budowy kluczowej drogi, jaką jest S10. Tym razem chodzi o decyzję ZRiD, która jest związana z budową pierwszego fragmentu drogi szybkiego ruchu na odcinku Toruń-Bydgoszcz.
Cała S10, łącząca Szczecin przez Stargard, Piłę, Bydgoszcz, Toruń z centrum kraju i aglomeracją warszawską liczyć będzie ok. 410 kilometrów. S10 od Torunia w stronę Warszawy S10 biec będzie najpierw autostradą A1 – dlatego m.in. odcinek do Torunia od południa doczeka się trzeciego pasa ruchu. Następnie, na wysokości Włocławka S10 „zjedzie” z A1 i skieruje się na wschód, przez wschodnią części kujawsko-pomorskiego i zachodnią mazowieckiego, by gdzieś między Wyszogrodem a Płońskiem połączyć się z projektowaną S50, czyli obwodnicą stolicy.
Oczekiwanie na poprawki GDDKiA
- Niezbędne decyzje dotyczące wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej znajdują się w finalnym etapie przygotowań. Oczekujemy na poprawki w dokumentacji projektowej ze strony Pełnomocnika GDDKiA - mówi Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski. - 2 września 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie, które uzgadnia warunki realizacji odcinka od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25. Postanowienie nakazuje szereg dodatkowych wymogów środowiskowych, które musi wypełnić GDDKiA i uzupełnić Wykonawca w dokumentacji projektowej - dodaje.
Wydanie postanowienia przez RDOŚ pozwoliło przystąpić do niezwłocznej weryfikacji zgodności dokumentacji projektowej z obowiązującymi aktualnymi wymogami środowiskowymi oraz wymaganiami prawnymi.
Obecnie to pełnomocnik GDDKiA musi podjąć kilka ważnych decyzji. Jest to m.in.
- dostosowanie projektu budowlanego do wymogów wynikających z postanowienia RDOŚ oraz odrębnych przepisów prawa
- dostosowanie map przebiegu inwestycji
- dostosowanie projektów podziału nieruchomości.
- Po naniesieniu wymaganych poprawek przez Wykonawcę, strony postępowania, zgodnie z prawem zostaną, zostaną poinformowane o możliwości zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym.
Po zakończeniu tego etapu, niezwłocznie zostanie wydana decyzja ZRID zezwalająca na realizację inwestycji drogowej na Odcinku 1 S-10 -tłumaczy wojewoda kujawsko-pomorski.
Co się dzieje na pozostałych odcinkach S10?
Na innych odcinkach przyszłej S10 trwają także intensywne prace. Na fragmencie 2 S10 trwa procedura ponownej oceny oddziaływania na środowisko prowadzona przez RDOŚ. Z kolei na odcinku 3 S-10 RDOŚ prowadzi ocenę oddziaływania na środowisko. - Procedura po ostatecznym złożeniu dokumentacji przez Wykonawcę działającego w imieniu GDDKiA jest na etapie ponownego udziału społeczeństwa, w terminie od 21 sierpnia do 19 września 2024 r - mówi Michał Sztybel.
Na odcinku 4 S10 trwa aktualnie procedura uzupełniania wniosku przez Pełnomocnika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Złożono także prośbę na zgodę na uzupełnienie braków do 18 października 2024 r.
Przypomnijmy, że regionalny odcinek S10 ma połączyć Bydgoszcz z Toruniem i ma mieć ok. 50 km (+5 km obwodnicy Brzozy w ciągu DK25). Według GDDKiA planowane lata realizacji tego ok. 100 kilometrowego odcinka to 2030-2032.