Toruń w ekskluzywnym gronie miast z tytułem "Miasta Przyjaznego Dzieciom" UNICEF. Starania nie były łatwe i trwały kilka lat

Puls Dnia
Styl Życia
radosne dzieci
Fot. 123rf

Kilkuletnie działania na rzecz dzieci i młodzieży zakończone sukcesem. Toruń uzyskał tytuł "Miasta Przyjaznego Dzieciom", który nadawany jest przez UNICEF. W Polsce posiada go tylko kilkanaście miast.


Międzynarodowy Program Miasto Przyjazne Dzieciom prowadzony jest przez UNICEF od 1996 roku. Działa w 45 państwach i obejmuje swoim zasięgiem ponad 4 tysięcy miast na całym świecie, m.in.: Paryż, Lyon, Cannes, Poczdam, Kolonia, Aberdeen, Londyn, Newcastle i Quebec. W Polsce dołączyły do tej pory: Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Gdynia, Grodzisk Mazowiecki, Konin, Kraków, Kwidzyn, Lubliniec, Opole, Poznań, Rybnik, Sopot i Toruń.


Program opiera się na zaangażowaniu:

  • samorządu, który musi przeprowadzić zmiany wewnątrz struktur administracyjnych,
  • dzieci i młodzieży bezpośrednio włączonych w życie miasta,
  • partnerów, czyli lokalnej społeczności włączającej się w budowę środowiska przyjaznego dzieciom.

Tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom przyznawany jest na dwa lata. Po nich UNICEF ponownie ocenia działania miasta i sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie kryteria.


Niełatwa i długa droga

Starania Torunia o przystąpienie do Programu Miasto Przyjazne Dzieciom trwały ponad 3 lata.  W 2021 roku dokładnie w Dniu Dziecka miasto rozpoczęło starania o tytuł. Inicjatorem był ówczesny wiceprezydent Paweł Gulewski, a obecny prezydent, który został przewodniczącym zespołu ds. przygotowania wniosku aplikacyjnego. Przeprowadzono diagnozę warunków i jakości życia dzieci w mieście. Anonimowe ankiety wypełniane były on-line przez uczniów toruńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 10-18 lat. Dodatkowo zebrano i przeanalizowano dane statystyczne. Na podstawie diagnozy opracowano dokument "Działania miasta Torunia na rzecz dzieci i młodzieży w 2022 r. oraz plan działań na 2023 r.".

 

Działania Torunia objęły osiem głównych obszarów:

1. dostęp do edukacji dla dzieci i młodzieży

  • budowa nowej szkoły przy ul. Strzałowej, programy stypendialne, wsparcie psychologiczne dla uczniów i rodziców


2. dziecko w rodzinie

  • świetlice środowiskowe, placówki wsparcia dziennego - pomoc dla dzieci i rodzin, toruński bon żłobkowy


3. wsparcie dla dzieci i młodzieży zagrożonej ubóstwem

  • poszerzanie oferty w ramach Karty Dużej Rodziny, bezpłatne artykuły higieniczne dla dziewcząt w toruńskich szkołach


4. podniesienie poziomu jakości zdrowia dzieci i młodzieży

  • programy polityki zdrowotnej, program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością


5. poprawa poziomu bezpieczeństwa młodszych obywateli Torunia

  • zajęcia edukacyjne o zachowaniu bezpieczeństwa w mieście


6. przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, narkotyków, tytoniu, zakupów i cyfrowym


7. kultura, sport i rekreacja

  • kampanie społeczne zachęcające do regularnych ćwiczeń, spotkania ze znanymi sportowcami, działania propagujące rozwijanie pasji i odkrywanie talentów


8. podniesienie poziomu współdecydowania dzieci i młodzieży w życiu szkolnym i miejskim

  • powołanie Młodzieżowej Rady Miasta, obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.


Te działania uzyskały pozytywną ocenę UNICEF Polska i w maju ubiegłego roku podpisano porozumienia o przystąpieniu miasta do Programu. Drugiego etap polegał na implementacji programu, który zakończył się oceną realizacji zadań opisanych w powyższym dokumencie. W sierpniu 2024 roku Kapituła Programu podjęła decyzję o nadaniu miastu Toruń tytułu Miasto Przyjazne Dzieciom. Uroczyste przyznanie tytułu przez Renatę Bem, Dyrektor Generalną UNICEF Polska, nastąpiło 15 listopada.