Rower miejski funkcjonuje w Toruniu już dekadę. Dotychczasowym operatorem systemu od 2019 r. była firma BIKEU. Jednak od maja zarządcą systemu Torvelo będzie konsorcjum firm ORANGE POLSKA i ROOVEE.
Przypomnijmy, że w ramach przeprowadzonego przetargu do Urzędu Miasta w Toruniu wpłynęły trzy oferty: dotychczasowego operatora firmy BIKEU, NEXTBIKE POLSKA oraz najdroższa - Konsorcjum w składzie: ORANGE POLSKA i ROOVEE. Po zweryfikowaniu ofert, ostatecznie wyłoniono ostatnią z nich. Torunianie oraz turyści będą mogli skorzystać z jednośladów już w majówkę.
Zmiany rowerowej generacji
Użytkownicy skorzystają z rowerów IV generacji, dzięki czemu zyskają możliwość ich wypożyczania przez aplikacje i kod QR. Zniknie więc kuriozalne i irytujące - zabezpieczenie w postaci dodatkowego zapięcia roweru na każdej stacji.
Nowością będzie też możliwość wypożyczenia - w formie pilotażu - roweru elektrycznego. Jednak ze względu na sporą wartość tego rodzaju sprzętu, ich wypożyczenie będzie możliwe po wcześniejszym zawarciu umowy z operatorem. Dodatkowo planowane jest zwiększenie liczby stacji ze wspomnianych 50 do aż 70 na terenie miasta. Do dyspozycji użytkowników oddanych zostanie 360 rowerów.
W Bydgoszczy jeżdżą od marca
Tu sezon roweru miejskiego rozpoczął się tradycyjnie 1 marca. W tym roku na użytkowników czeka mniej, bo 360 rowerów, niezmiennie jednak na 62 stacjach w całym mieście. Do wyboru jest taryfa miejska, gdzie pierwsze pół godziny jest darmowe i ona w zeszłym roku, ta wersja darmowa, cieszyła się największą popularnością. Do wyboru są także taryfy turystyczne - jest to taryfa 12-godzinna oraz 24-godzinna i tegoroczna nowość, czyli taryfa 8-godzinna.
Dodajmy, że w 2024 r., z miejskich jednośladów skorzystało ponad 7 tys. mieszkańców, wypożyczyli je w sumie 29 623 razy. Ponad 80 proc. wszystkich wypożyczeń to te bezpłatne, w tzw. taryfie miejskiej.
- Wykorzystanie miejsc noclegowych w regionie. Dane GUS
- Co symbolizuje jajko? NASZ WYWIAD na Wielkanoc
- Dworzec Wschodni w Toruniu już po remoncie ZDJĘCIA