Sukcesy bydgoskiej PESY na rumuńskim rynku

Biznes Region
Łącznie PESA dostarczyć ma rumuńskim kolejom ponad 90 pojazdów szynowych
Fot. Materiały prasowe PESA

Bydgoska PESA wygrała na dwa duże przetargi na dostawę pojazdów kolejowych dla Rumunii. Największy z nich dotyczy aż 62 elektrycznych pociągów, które obsługiwać będą połączenia regionalne, między innymi w regionie stołecznym Bukaresztu. Łącznie ich wartość wynieść może nawet 4 miliardy złotych.  

Oferty przetargowe otwarte zostały 1 lutego. Jak się okazało, konkurentem PESY był Alstom – francuski potentat na rynku pojazdów szynowych, prowadzący swe interesy także w Polce -poprzez chorzowski Konstal. Ostatecznie ARF, rządowa agencja do spraw modernizacji kolejnictwa, zdecydowała o wyborze polskiej oferty. Kontrakt, obok dostawy  zestawów szynowych, obejmuje także utrzymanie  przez 15 lat  z opcją przedłużenia na kolejne 15 lat, serwis, szkolenia dla personelu i opiekę gwarancyjną.  Pociągi z PESY pracować mają w regionach Bukareszt, Cluj i Iasi.  
 

Dwa przetargi
 

Nieco wcześniej, pomyślnie dla PESY zakończył się inny przetarg na dostawę 20 pociągów do połączeń średnio- i  długodystansowych. W tym wypadku wartość kontraktu szacowana jest na 1,2 – 2,27 miliarda złotych.  


Na marginesie warto dodać, że pieniądze na nowoczesny tabor pochodzą z rumuńskiego Krajowego Programu Odbudowy, który Rumunia – w odróżnieniu do Polski – z powodzeniem już realizuje.   
Bydgoskie pociągi obsługiwać będą połączenia:  

  • Cluj Napoca – Sighisoara – Brasov;
  • Cluj Napoca – Alba lulia – Simeria- Târgu Jiu – Craiova;
  • Brașov – Ploiesti – Buzău – Focșani – Bacău-Pașcani-Iași/Suceava; 
  • Galati – Mărășești – Bacău – Pașcani – lași/Suceava;
  • Galati-Brăila – Făurei – Fetești – Constanța (Mangalia);
  • (Mangalia) – Constanta – Fetești – Brăila – Mărășești – Bacău – Pașcani – Iași/Suceava;
  • (Giurgiu) Bucharest – Ciulnița – Călărași.

Pesa zaoferowała 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające szybkość do 160 km/h, z 192 miejscami siedzącymi w 1 i 2 klasie, dostosowane do rumuńskiej sieci trakcyjnej i współpracy z system bezpieczeństwa. 
– Pojazdy, które dostarczymy Kolejom Rumuńskim będą rozwinięciem elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Pesa 655-3 dostarczanych do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet. Otrzymają oznaczenia 655-6 i 655-5 – powiedział Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych PESA, cytowany w materiałach prasowych firmy.  
– Ten przetarg to nie tylko dostawa pojazdów, ale również inwestycje na lokalnym, rumuńskim rynku. Zakładamy, że by zapewnić utrzymanie ponad 90 pojazdów PESA utworzy w trzech regionach dedykowane centra serwisowe, a w tej kwestii chcemy również współpracować z lokalnymi partnerami – dodała Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka firmy w Rumunii.

Prezes PESY, Krzysztof Zdziarski podkreśla, że kontrakt ten mieści się w  szerszej strategii wzmacniania obecności firmy w krajach  Trójmorza. - Pracujemy również nad pojazdami HS i chcemy je dostarczać przewoźnikom, którzy będą obsługiwać połączenia w ramach Via Baltica i dalej na południe Europy– podkreśla Krzysztof Zdziarski. 
 

Jak informuje PESA, podpisanie  umów obydwu postępowaniach nastąpi ma jeszcze w tym roku, a pierwsze pojazdy powinny być dostarczone do Rumunii za dwa lata. 
 

Nie  tylko Rumunia

Na rynku rumuńskim PESA to marka bardzo dobrze już znana od kilkunastu lat, a  to dzięki dostarczanym tam tramwajom. Bydgoskiej tramwaje przewożą pasażerów w miastach Cluj, Iasi i Craiova. Na tym nie kończą dobre informacje. 

 Jak informuje branżowy portal rynek kolejowy.pl, spółka  Lotos Kolej podpisała z PESĄ umowę na zakup 10 lokomotyw elektrycznych typu Gama. Do użytkowania mają one trafić w drugiej połowie przyszłego roku. 
Spółka Lotos Kolej, po wchłonięciu Lotosu przez Orlen, w lipcu tego roku przejęła kolejową spółkę Orlenu czyli Orlen KolTrans. Obecnie to duży operator, dysponujący ok. 170 lokomotywami i flotą 5,5 tys. wagonów, głównie cystern.  

Gamy to nowoczesne lokomotywy, które  pracować mogą zarówno z pociągami pasażerskimi, jak i towarowymi. W wersji elektrycznej napędzane są czterema silnikami trakcyjnymi, każdy o mocy 1400 kW. Maszyny spełniaj nowoczesne normy ekologiczne, oferują też duży komfort pracy maszynistom – w przedziale socjalnym są nawet wyposażone w kuchenkę mikrofalową, lodówkę i czajnik.    
 

Niedawno w kujawy-pomorze.info pisaliśmy także, że PESA będzie dostarczać  tramwaje do wielkiego projektu rozbudowy sieci tramwajowej w Jerozolimie. Pozostaje mieć nadzieję, że trwające obecnie w Izraelu działania zbrojne nie zagrożą tym planom.