Samorządowcy szkolili się z zakresu ochrony cywilnej w Łubiance. - Sytuacja jest bardzo zła. Schronów i obiektów ukrycia w regionie jest zaledwie dla 2 proc. mieszkańców kujawsko-pomorskiego - mówił wiceminister Tomasz Szymański

Region Raport
#
Fot. KPUW w Bydgoszczy

W Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łubiance spotkali się: sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel oraz szef kujawsko-pomorskich strażaków starszy brygadier Rafał Świechowicz. Okazją było czwarte z pięciu szkoleń z zakresu ochrony ludności dla samorządowców z regionu. Wzięło w nim udział 30 wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

 

Polska należy do krajów o najniższym poziomie zabezpieczenia potrzeb obywateli pod względem obiektów ochronnych. Wynika to m.in. z faktu braku zadysponowania, przez kolejne rządy, środków na tego rodzaju inwestycje. Koalicja rządząca postanowiła jednak dokonać istotnych zmian w tym zakresie. To przede wszystkim ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Weszła ona w życie na początku stycznia br. Wojewodowie, komendanci wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, ale także samorządowcy i marszałkowie województwa muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami.  

 - Samorządowcy są ważnym organem w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Ustawa o ochronie ludności jest kompleksowym rozwiązaniem, a ta kwestia nie była dotychczas odpowiednio uregulowana  - mówił podczas dzisiejszej konferencji (22.04) Tomasz Szymański, sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. - Przed nami kolejny cykl szkoleń, które mają zapoznać samorządowców z programem ochrony ludności i obrony cywilnej, który będzie najważniejszym dokumentem w kwestii wydatkowania środków publicznych - dodał. 

Wykładowcami podczas szkoleń są strażacy PSP, żołnierze WOT-u oraz pracownicy zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. 

 - Staraliśmy się, aby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci biorący udział w szkoleniu byli samorządowcy z sąsiednich rejonów w regionie. Bardzo ważne jest, abyśmy na większym obszarze mogli działać wspólnie. Przede wszystkim szkolenia stawiają na praktykę poprzez np. rozwiązywanie różnych sytuacji, które miały miejsce w kraju - tłumaczył starszy brygadier Rafał Świechowicz, szef kujawsko-pomorskich strażaków.

W dalszym etapie w szkolenia planowane jest zaangażowanie także m.in. organizacji pozarządowych i uczelni publicznych. 

 

Dramatyczna sytuacja ze schronami

O czym już wielokrotnie pisaliśmy na portalu kujawy-pomorze.info, sytuacja ze schronami i miejscami ukrycia nie tylko w regionie kujawsko-pomorskim, lecz całej Polsce,  jest dramatyczna. Podczas konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski mówił, że powołał specjalny zespół do spraw wdrożenia ustawy do spraw obrony i ochrony cywilnej. Rozpoczęto też weryfikację już istniejących schronów, jak i możliwość budowy nowych tego typu obiektów w województwie

- Sytuacja jest bardzo zła. Schronów i obiektów ukrycia w regionie jest zaledwie dla 2 proc. mieszkańców kujawsko-pomorskiego - dodał wiceminister Tomasz Szymański

Zgodnie z realizacją zapisów ustawy o ochronie ludności, co roku przeznaczane jest 0,3 proc. produktu krajowego brutto (nie mniej niż 10 miliardów złotych) na realizację jej założeń.

- Uruchomianie tych pieniędzy wiąże się z inwentaryzacja stanu zastanego w powiatach i gminach, w tym m.in. schronów, przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. Również koordynacja służb jest niezwykle istotna, a tego do tej pory nie było - podkreślał Tomasz Szymański. 

Minister przypomniał także o zainteresowaniu służbą w policji, które jest aktualnie dużo większe.  - Wakaty wynoszą obecnie 13 proc. w całym kraju, ale mamy nadzieję, że się ustabilizują, ponieważ obecnie rok do roku mamy o 81 procent podań więcej  o przyjęcie w szeregi tej służby-  dodał Tomasz Szymański. 

Przypomnijmy, że od 1 lipca minister MSWiA chce wprowadzić specjalny dodatek mieszkaniowy dla funkcjonariuszy policji. Świadczenie wyniesie od 900 do 1800 złotych, a pieniądze na ten cel są już zabezpieczone w budżecie. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: