Samoloty z Korei Południowej będą serwisowane w bydgoskich zakładach wojskowych

Biznes Region
Biznes Opinie
Samoloty FA50 na płycie lotniska
Fot. MON

Władze Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obsługi i serwisu samolotów FA-50 z południowokoreańską spółką KAI. Jak mówił obecny na uroczystości wiceminister MON, Paweł Bejda: "to zwieńczenie długotrwałych negocjacji".

 

12 lekkich samolotów bojowych FA50 jest już w Polsce, w bazie w Mińsku Mazowieckim. To właśnie za ich eksploatację będą odpowiedzialne Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Dodajmy, że w zakładach dotychczas remontowano wysłużone już w polskim wojsku poradzieckie: MIGI-29 oraz Su-22.

 

Centrum serwisowe samolotów bojowych

Polska i Korea Południowa nawiązały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń 27 lipca 2022 roku. W wyniku tzw. umów ramowych Polska zamówiła u południowokoreańskiego oprócz samolotów FA-50, m.in. samobieżne haubice K9 i wyrzutnie rakiet Chunmoo.

 - Dzisiejsza umowa oznacza osiągnięcie kolejnego etapu rozwoju współpracy pomiędzy KAI i WZL 2 w zakresie utrzymania i obsługi serwisowej samolotów FA-50. Cieszymy się, że KAI może przyczynić się do rozwoju polsko-koreańskiej współpracy wojskowej i przemysłowej – powiedział Sang Jae Lee, Wiceprezes Wykonawczy KAI, Dyrektor CS Center.

Podpisane porozumienie między WZL Nr 2 S.A. i KAI określa obszary współpracy przemysłowej dotyczącej programu wsparcia eksploatacji samolotów FA-50, w szczególności w zakresie kompleksowego wsparcia logistycznego, a także obsługi, naprawy, remontu i modernizacji FA-50. Według MON: "pozwoli to polskim zakładom WZL Nr 2 S.A. na osiągnięcie najwyższego poziomu kompetencji i utworzenie w Polsce centrum serwisowego lekkich samolotów bojowych FA-50".

Dodajmy, że południowokoreański samolot FA-50 to dwuosobowa jednostka bojowa. Podstawowym uzbrojeniem jest 20 mm działko w tym różnego rodzaju uzbrojenie podwieszane, m.in. pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder oraz kilka typów bomb lotniczych. 

CZYTAJ WIĘCEJ: