Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o wydaniu decyzji dotyczącej możliwości budowy III odcinka drogi ekspresowej S10. - Ponad 60 proc. trasy drogi ekspresowej S10 od dziś znajdzie się w budowie. Natomiast z końcem zimy fizycznie będzie można zobaczyć pierwsze prace - zapowiedział Michał Sztybel,
Będzie to najdłuższy budowany odcinek przyszłej trasy S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Wojewoda kujawsko-pomorskim podkreślił jeszcze raz na dzisiejszej konferencji prasowej w Bydgoszczy (12.02), że wszystkie osoby, które zostały wysiedlone z terenów pod budowę III etapu S10, zgodziły się na zaproponowaną kwotę odszkodowania od państwa. - Dzięki temu otrzymały dodatkowy 5-procentowy bonus wyceny wartości nieruchomości - dodał Michał Sztybel.
S10. Jakie prace czekają wykonawcę?
- Roboty na III etapie S10 rozpoczną się wraz z początkiem marca - mówił Sebastian Borowiak, dyrektor bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Odcinek III S10 będzie realizowany przez firmę MIRBUD Kobylarnia. Dodajmy, że ten fragment S10 będzie przebiegać przede wszystkim przez teren typowo leśny. W ciągu 21 km tego odcinka wybudowana zostanie nie tylko sama trasa, lecz także 16 obiektów inżynieryjnych tj. drogi serwisowe, zbiorcze oraz przejście dla zwierząt. - Będzie ono o tyle ciekawe, że znajdzie się na 25 kilometrze S10 i wybudowane zostanie nie tylko nad drogą ekspresową, ale też nad linią kolejową - podkreślał Sebastian Borowiak.
Pierwotnym terminem realizacji III etapu S10 była połowa 2026 roku, ale ze względu na liczne opóźnienia administracyjne po stronie wykonawcy, oddanie tego odcinka przeciągnie się o rok.
Co z innymi odcinkami S10?
Pierwszy fragment drogi ekspresowej między obwodnicą bydgoskiej Brzozy do węzła drogowego Emilianowo jest już realizowany. - Na drugim z nich Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zakończyła ponowną ocenę środowiskową. Czekamy na uzupełnianie dokumentacji przez wykonawcę - dodał Michał Sztybel. Na odcinku IV (Toruń Zachód - Toruń Południe) nadal brakuje decyzji RDOŚ kończącej procedurę ponownej oceny oddziaływania na środowisko.
Cała S10, łącząca Szczecin przez Stargard, Piłę, Bydgoszcz, Toruń z centrum kraju i aglomeracją warszawską liczyć będzie ok. 410 kilometrów. S10 od Torunia w stronę Warszawy biec będzie najpierw autostradą A1 – dlatego m.in. odcinek do Torunia od południa doczeka się trzeciego pasa ruchu. Następnie, na wysokości Włocławka S10 „zjedzie” z A1 i skieruje się na wschód, przez wschodnią części kujawsko-pomorskiego i zachodnią mazowieckiego, by gdzieś między Wyszogrodem a Płońskiem połączyć się z projektowaną S50, czyli obwodnicą stolicy.