Jak poinformował Andrzej Domański rząd chce zbudować w Polsce silny rynek kapitałowy. W tym celu przeprowadzone zostaną liczne zmiany w prawie. Chodzi m.in. o wyższe limity wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Pracownicze Plany Kapitałowe.
Wystąpienie ministra finansów podczas wydarzenia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych przykuło uwagę komentatorów. Andrzej Domański skupił się w nim przede wszystkim na wielu aspektach istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. W przyszłości powstanie m.in. nowa struktura funduszowa, która pozwoli na łatwiejsze inwestowanie na rynkach prywatnych w Polsce oraz nad rozwiązaniami wspierającymi akcelerację i tak zwany Venture Building. Rządowego wsparcia może być pewien również fundusz transferu technologii. Jego zadaniem będzie przekształcanie wyników badań naukowców w rzeczywiste usługi i produkty rynkowe.
Andrzej Domański poinformował, że jednym z najważniejszych projektów rządu będzie platforma Innovate.pl:
"Platforma, która stworzy profesjonalną przestrzeń dla inwestorów instytucjonalnych i spółek, otwierając nowe możliwości finansowania innowacji długoterminowych i bardziej ryzykownych projektów. Inspirujemy się tutaj doświadczeniami francuskimi, gdzie do gospodarki francuskiej do najbardziej obiecujących młodych francuskich spółek trafiły dziesiątki miliardów euro" - powiedział minister.
Zmiany w PPK i IKZE
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego różni się od znanego wszystkim - Indywidualnego Konta Emerytalnego, sposobem rozliczania podatkowego. W IKZE zastosowano preferencyjne warunki podatkowe na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na to konto. Kto może korzystać z tego rozwiązania? Przede wszystkim osoby, które ukończyły 16 rok życia i uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, i w wysokości nieprzekraczającej tych dochodów. IKZE można założyć niezależnie od posiadanego już konta IKE. Zmiany, które od przyszłego roku planuje wprowadzić rząd dotyczą zwiększenia limitu wpłat do IKZE.
Potrzebujemy bardziej dynamicznego rynku publicznego, który będzie atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i przedsiębiorstw - mówił Andrzej Domański. - Pracujemy nad nowymi instrumentami, które ułatwią inwestowanie zarówno inwestorom indywidualnym, jak i instytucjonalnym - wśród nich są fundusze ETF - dodał podczas spotkania z przedsiębiorcami.
Natomiast w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zaczęto realizować w 2019 roku, minister Domański zapowiedział: "Planujemy także zmiany, które zwiększą przewidywalność rynku dla inwestorów. Chcemy wdrożyć m.in. zasady, by przymusowe umorzenia akcji było traktowane zawsze jako strata podatkowa, a mechanizm tzw. auto-enrollmentu w PPK był lepiej wykorzystywany, by więcej osób mogło aktywnie uczestniczyć w tym programie".
Dodajmy, że PPK najwcześniej pojawiły się w dużych przedsiębiorstwach, a od 2021 r. zaczęły działać w firmach zatrudniających poniżej 20 pracowników. Z PPK mogą skorzystać m.in.:
- pracownicy (osoby zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę)
- osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych
- osoby fizyczne - wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług
- członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji
- osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
- Miejskie pieniądze dla klubów sportowych w regionie. Kto i ile otrzymał?Will open in new tab
- Nowe granice strefy parkowania w Bydgoszczy Will open in new tab
- Jakich benefitów pozapłacowych oczekują Polacy?