Ruszyły zapisy dla pracodawców do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. To szansa na podniesienie kwalifikacji pracowników

Puls Dnia
Biznes Region
Biznes Ludzie
Autor
#
Fot. Urząd Miasta Włocławek

Krajowy Fundusz Szkoleniowy podlega Ministerstwu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To właśnie środki z tej puli chętni pracodawcy będą mogli przeznaczyć m.in. na dodatkowe szkolenia dla pracowników. Wnioski będzie można składać od 27 stycznia na portalu u praca.gov.pl.

 

Jak informuje resort pracy: "O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło". 

Dofinansowanie w ramach KFS pracodawca może otrzymać w następującej wysokości:
 

  •    80 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
     
  •    100 proc.  kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikro przedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
     

Na jakie potrzeby można będzie przeznaczyć środki z KFS? Przede wszystkim na różnego rodzaju szkolenia, kursy i studia oraz - jeśli okażą się niezbędne - badania lekarskie i psychologiczne

Firmy pobierające dofinansowanie w ramach KFS mogą je przeznaczyć także na:

  • poprawę zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, 
     
  • rozwój dialogu społecznego, 
     
  • partycypację pracowniczą i wspieranie integracji w miejscu pracy, 
     
  • promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego i wiele innych zadań. 

 

Elektroniczne wnioski można przesyłać tylko do 31 stycznia. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: