Rower miejski w Toruniu wraca w majówkę. Oto garść najważniejszych informacji

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. UMT 2025, autor: Paula Gałązka

Tym razem użytkownicy miejskiego roweru w Toruniu skorzystają z pojazdów IV generacji. Na terenie miasta dostępnych będzie 385 jednośladów oraz 70 miejsc, w których będzie można je zwrócić. Przy okazji warto wspomnieć, że zniknie dotychczasowe kłopotliwe rozwiązanie wpinania roweru do stacji. 

 

Rower miejski funkcjonuje w Toruniu już dekadę. Dotychczasowym operatorem systemu od 2019 r. była firma BIKEU. Jednak po tegorocznym przetargu ostatecznie prowadzenie Toruńskiego Roweru Miejskiego wygrało konsorcjum w składzie: ORANGE POLSKA  i ROOVEE. 

 

xxx

Nowością będzie możliwość wypożyczenia - w formie pilotażu - roweru elektrycznego. Jednak ze względu na sporą wartość tego rodzaju sprzętu, ich wypożyczenie będzie możliwe po wcześniejszym zawarciu umowy z operatorem. Dodatkowo w Toruniu pojawi się 70 stacji rowerowych na terenie miasta (wcześniej było ich - 50). Do dyspozycji użytkowników oddanych zostanie 385 rowerów. 
 

  • 360 rowerów standardowych - dzięki kompleksowemu przygotowaniu technicznemu i dodatkowym funkcjom to nowa jakość i komfort podróży 
     
  • 20 nowych rowerów elektrycznych dostępnych w modelu najmu długoterminowego 
     
  • 5 zmodyfikowanych rowerów elektrycznych cargo - to nowoczesne rozwiązanie do przewożenia większych ładunków.

Jak informuje Urząd Miasta w Toruniu: "Na stacjach staną stojaki z totemem informacyjnym, a wszystko to w kolorystyce spójnej z identyfikacją wizualną Torunia. Wszystkie rowery są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym blokady typu LOCK z modułem GPS i NFC, panele solarne zasilające system i oświetlenie LED".

Rowery będzie można wypożyczyć m.in. za pomocą aplikacji ROOVEE z App Store, Google Play lub AppGallery. Po założeniu konta trzeba dodatkowo zasilić je kwotą 20 zł, aby móc korzystać z miejskich rowerów. Oprócz tego można będzie utworzyć konto poprzez stronę internetową my.roovee.eu oraz smsowo. 

– Zaprojektowaliśmy nasze rozwiązanie tak, aby każdy etap wypożyczenia był maksymalnie prosty – od instalacji aplikacji, przez skanowanie kodu QR, aż po zwrot roweru. Nasze jednoślady przechodzą gruntowny przegląd techniczny, a nowoczesne blokady i systemy monitoringu zapewniają najwyższą jakość i bezpieczeństwo – mówi Przemysław Sytek, prezes ROOVEE. 

Rowery miejskie od ROOVEE i Orange w ub.r. jeździły m.in. w Szczecinie, Gnieźnie, Kielcach czy Zielonej Górze.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: