W 2006 roku w Toruniu nad Wisłą znaleziono martwego łabędzia. Jak wykazały przeprowadzone wówczas badania, ptak był zarażony wirusem H5N1, czyli ptasiej grypy. W najnowszym komunikacie wojewody kujawsko-pomorskiego Toruń zaliczono do obszarów, na których ponownie występuje zagrożenie tą chorobą. Na co należy zwrócić baczną uwagę?
Ptasia grypa to wysoce zaraźliwa choroba przenoszona przez ptactwo. Choroba atakuje wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych powodując największe straty wśród kur i indyków. Bezobjawowymi nosicielami wirusa ptasiej grypy są migrujące ptaki wodne, zwłaszcza dzikie kaczki i łabędzie.
Rozprzestrzenianie wirusa może następować również poprzez:
- zanieczyszczoną paszę,
- wodę,
- nawóz,
- sprzęt,
- środki transportu i człowieka (ubranie, obuwie).
Poza Toruniem środki ostrożności w komunikacie wojewody kujawsko-pomorskiego zalecono zachować również na terenie powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, Bydgoszczy, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, Grudziądza, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, Włocławka oraz żnińskiego.
Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby zakazuje się:
- utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że:
- drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi; lub
- drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu;
2. gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych; chyba, że takie wydarzenia są organizowane i zarządza się nimi w taki sposób, że ryzyko przenoszenia wirusa przez potencjalnie zakażone ptaki na inne ptactwo jest ograniczone do minimum.
Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby nakazuje się:
- odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami;
- niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Nakazy i zakazy, o których mowa obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na wskazanym obszarze. Obowiązują one niezależnie od nakazów i zakazów zwartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Nakazy i zakazy nie dotyczą gołębi.
Na szczęście, jak wynika z wiedzy naukowej, ptasia grypa nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, jeśli stosowane są odpowiednie środki higieny. Ponadto wirus wywołujący H5N1 ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza, więc nie może się on przedostać do ludzkiego organizmu po wcześniejsze obróbce termicznej mięsa i produktów drobiowych np. jaj.