Przejazdy kolejowe w Polsce to duży problem dla PKP ze względu na liczbę wypadków, do których na nich dochodzi. Incydenty na przejazdach stanowią około 33 proc. wszystkich zdarzeń na kolei i odpowiadają za co trzecią śmiertelną ofiarę tych wypadków. Właśnie dlatego kolej stawia na poprawę bezpieczeństwa w tego rodzaju miejscach, a Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło na ten cel aż 861 milionów złotych.
Każdego roku na polskich torach dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Tylko w lipcu 2024 r.roku doszło do 20 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Trzy osoby zostały ciężko ranne, a siedem zginęło. Natomiast od początku roku doszło do 95 kolizji i wypadków, 9 osób zostało rannych, a 24 osoby zmarły. Właśnie m.in. z powodu wypadków, do których dochodzi rokrocznie w okolicach przejazdów drogowo-kolejowych, PKP zamierza zbudować zamiast nich - skrzyżowania bezkolizyjne.
Ruszył konkurs
Ministerstwo Infrastruktury na ten cel przewidziało 861 mln zł. Konkurs jest częścią projektu "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe". Realizacja projektu przewidziana jest do 2030 roku (z perspektywą do 2032 r.). Koncepcja skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz zarządców dróg zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych, takich jak wiadukty.
Jestem przekonany, że konkurs ogłoszony przez PKP PLK będzie kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo kierowców i pasażerów" – mówił Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.
Zgłoszenia do konkursu można składać do 5 lutego 2025 r. Wnioski będą poddane analizie i ocenie, aby stworzyć ranking projektów. Ogłoszenie wyników I etapu oraz zawarcie porozumień z wnioskodawcami planowane jest na koniec przyszłego roku
12 przejazdów po modernizacji w regionie
PKP PLK w ostatnim czasie wyremontowało 12 przejazdów na Kujawach i Pomorzu. Ma to właśnie poprawić stan bezpieczeństwa w ich rejonie. Zmodernizowane zostały przejazdy kolejowo – drogowe w:
- Chełmży,
- Rypinie,
- Śliwicach,
- Obrowie,
- Wałdowie Szlacheckim,
- Dąbrowie Chełmińskiej,
- Wrocławkach,
- Firlusie,
- Grzywnie,
- Bielczynach,
- Lubiczu,
- Małym Rudniku.
Przejazdy kolejowe dzięki modernizacji zyskały nowe sygnalizatory świetlne oraz energooszczędne oświetlenie LED. Na torach i drogach położono też nową nawierzchnię. Całkowity koszt prac wyniósł prawie 18 mln zł netto.