Czy Włocławek opuści Kujawsko-Pomorskie? Prezydent Krzysztof Kukucki upatruje rozwój miasta w korekcie mapy administracyjnej kraju. Ostro komentuje to Marek Wojtkowski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Region Raport
Biznes Opinie

Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki napisał list do premiera Donalda Tuska, w którym proponuje, by rząd zajął się reformą administracyjną Polski. Po odłączeniu miasta od Kujawsko-Pomorskiego proponuje powstanie osobnego województwa z Włocławkiem i Płockiem. Ostro komentuje to Marek Wojtkowski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

nowy podział administracyjny Polski

Prezydent Włocławka nawiązuje w liście do raportu "Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju", który przygotował dr Łukasz Zaborowski z polskiego think-tanku – Instytutu Sobieskiego. Tam jednym z wariantów nowego podziału administracyjnego jest powstanie 22 województw. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Mnóstwo miast z całego kraju, które wcześniej miało status miast wojewódzkich, zmaga się do dzisiaj z kryzysem społeczno-ekonomicznym - pisze Krzysztof Kukucki. - [...] W obecnym układzie administracyjnym, czyli 16 województw, miasta średniej wielkości tracą na znaczeniu i atrakcyjności, a ludność masowo migruje do miast wojewódzkich. [...] Dla mnie oraz dla Włocławka najlepszym byłby wariant nr 3 tzw. równoważący. Zakłada on istnienie 22 województw - w tym województwa włocławsko-płockiego. Każde z województw (poza Warszawą) nie przekracza 2,5 mln ludności, co pozwala na zrównoważenie rozwoju całego kraju.  

Na czym polega wariant III "równoważący"? Jego ideą jest ograniczenie terytorialne województw głównych ośrodków metropolitalnych kraju. Miałyby powstać 22 województwa.

  • Dochodzą dwa nowe województwa: krajeńsko-pomorskie (Słupsk-Koszalin-Piła) oraz kujawsko-mazowieckie (Płock – Włocławek) kosztem zachowanego kujawsko-pomorskiego.
  • Między Łodzią a Śląskiem powstanie osobne województwo z Piotrkowem i Częstochową.
  • Znika Lubuskie: Gorzów tworzy policentryczne województwo ze Szczecinem. Zielona-Góra z Legnicą i zespołem Świdnica-Wałbrzych.
  • Powiśle Elbląskie przechodzi z pomorskiego do warmińsko-mazurskiego.
  • Nowe Miasto Lubawskie wraca do kujawsko-pomorskiego.Podhale i Spisz przechodzą do województwa sądecko-tarnowskiego.
  • Powiat tucholski przechodzi do pomorskiego.
  • Opole z Rybnikiem tworzą województwo górnośląskie.

Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki apeluje do premiera, by rząd przyjrzał się obecnemu podziałowi administracyjnemu Polski. - Dlatego proszę premiera Donalda Tuska o powołanie rządowo-samorządowego zespołu ds. zrównoważonego rozwoju kraju, którego zadaniem będzie uporządkowanie podziału administracyjnego i przygotowanie polityki krajowej w sposób najbardziej efektywny, aby wspierać rozwój średnich miasta - czytamy w liście.

O komentarz poprosiliśmy byłego prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, który obecnie pełni funkcję Członka Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Dla mnie ten pomysł jest kompletnie niezrozumiały, bo my od 25 lat koncentrujemy się, żeby budować tożsamość województwa kujawsko-pomorskiego. - podkreśla Marek Wojtkowski - Wykorzystujemy różnorodność regionów i działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Staramy się, by to województwo wyróżniało się na tle innych. Bardzo wiele się już udało. Natomiast tego typu pomysł jest niestety bardzo szkodliwy dla województwa. Wrzucenie go w przestrzeń medialną powoduje tylko niepotrzebne zamieszanie. Tym bardziej, że jesteśmy w kluczowym momencie wydatkowania środków strukturalnych z Unii Europejskiej. Mamy Krajowy Plan Odbudowy i na tym powinniśmy się koncentrować, żeby wykorzystać tę szansę dziejową. Pamiętam, kiedy było 49 województw słabych oraz mocno zróżnicowanych pod względem wielkości i ludnościowym. Ten pomysł jest przede wszystkim dla mnie nierealny do zrealizowania. Pamiętam rok 1998, kiedy wchodziła reforma samorządowa i stworzonych było 16 województw - jaka była dyskusja różnych środowisk politycznych. To wymagało konsensusu, porozumienia, uzgodnienia stanowisk, bo było mnóstwo różnych pomysłów i projektów. Wychodzę z założenia, że powinniśmy się koncentrować na wykorzystaniu tego dobrego czasu dla Polski, województwa kujawsko-pomorskiego i Włocławka. Włocławek przecież zawsze był mocno uwzględniany w podziale środków. Byłem 9,5 roku prezydentem tego miasta i nie pamiętam, żeby jakiś projekt sygnowany jako miasto Włocławek nie znalazł uznania w samorządzie województwa. Na tym powinniśmy się przede wszystkim koncentrować, a nie szukać takich pomysłów nierealnych, kuriozalnych, których chyba głównym celem jest zaistnienie gdzieś tam w przestrzeni publicznej.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: