Po adaptacji obiektu przy ul. Szubińskiej 4 w Bydgoszczy rozpoczną tam funkcjonowanie nowoczesne Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) oraz zintegrowana Dyspozytornia Medyczna.
Nowa siedziba
Znacząco poprawią się warunki pracy dla operatorów numerów alarmowych, dyspozytorów medycznych oraz pracowników technicznych. W nowym obiekcie liczącym blisko 1150 metrów kwadratowych znajdzie się około 150 stanowisk pracy dla operatorów i dyspozytorów. Przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi standardami funkcjonalnymi oraz ergonomicznymi, umożliwiając wygodną i efektywną pracę operatorów oraz dyspozytorów. W obiekcie znajdują się również pomieszczenia socjalne, szkoleniowe, konferencyjne, a także specjalnie wyodrębnione miejsca dla pracowników administracyjnych oraz psychologów wspierających operatorów i dyspozytorów.
Dyspozytornia Medyczna dysponuje 60 etatami. Zatrudnionych będzie 48 dyspozytorów medycznych. Przeciętnie dyspozytor odbiera około 81 zgłoszeń podczas 12-godzinnego dyżuru.
- Wymagają tego kwestie organizacyjne - powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. - To jest bardzo ważne, aby tego typu centra mieściły się w jednym miejscu, aby była pełna łączność pomiędzy wszystkimi częściami tego systemu ratownictwa medycznego w województwie. Aby była sprawność wymiany komunikacji działających systemów, odporność na rozmaite awarie i problemy, które mogą się pojawić.
W siedzibie wdrożono zaawansowane systemy telekomunikacyjne, informatyczne i radiowe, w tym nowoczesną ścianę wizyjną, system nagłośnienia i rejestracji dźwięku oraz maszt antenowy zabezpieczający komunikację radiową. Tak wyposażona infrastruktura zapewni maksymalną gotowość i bezpieczeństwo transmisji danych, co jest kluczowe w obszarze zarządzania zdarzeniami wymagającymi natychmiastowej reakcji. Planowane otwarcie nastąpi na początku 2025 roku.
Wojewódzki system ratownictwa medycznego
Planowany jest zakup trzech nowych karetek. Województwo Kujawsko-Pomorskie posiada obecnie 95 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), a od stycznia 2025 roku planowane jest uruchomienie kolejnych trzech zespołów typu w Bydgoszczy (osiedle Leśne / Myślęcinek), Toruniu (osiedle Na Skarpie) oraz gminie Złotniki Kujawskie. W 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego w województwie interweniowały łącznie 191 706 razy, co przekłada się na około 2039 wyjazdów przypadających na jeden zespół ratownictwa.
W artykule wykorzystano materiały Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.