Popularność płatności bezgotówkowych wzrasta. Jak wynika z badań: tylko ponad 12 proc. Polaków używa gotówki

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
#
Fot. 123rf

Płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Potwierdza to zresztą jedno z przeprowadzonych przez NBP badań "Zwyczaje płatnicze Polaków. Według zebranych informacji aż 86 proc. z nas w ubiegłym roku skorzystało z tej formy transakcji. To wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do 2020 r. 

 

Generalnie wartości transakcji bezgotówkowych, wzrosła z 37,8 proc. w 2016 roku do prawie 58 proc. w 2023 r. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, który przeanalizował dane NBP i opracował swój raport na ten temat: "Szczególnym wzrostem popularności cieszą się transakcje BLIK. Odsetek badanych korzystających z sześciocyfrowego kodu zwiększył się ponad dwukrotnie między 2020 r. a 2023 r. z 23,9 proc. do 49,5 proc.". 

Zwiększa się również liczba osób deklarujących płatności bezgotówkowe jako preferowaną metodę - w 2020 r. było to 47,3 proc., a w 2023 r. 52,2 proc.


Bezgotówkowo płacą głównie młodzi

Autorzy publikacji zauważają, że z transakcji bezgotówkowych korzystają młodzi mężczyźni z wyższym wykształceniem, pracujący w dużym lub średnim mieście. Najczęściej kartami płatniczymi za zakupy płacimy:
 

  • na stacjach benzynowych (91,1 proc. wydatków w tych punktach), 
     
  • w miejscach kultury (87 proc.),
     
  • w supermarketach i sklepach z artykułami przemysłowymi (ok. 78 proc.).

System BLIK, który jest jednym z najpopularniejszych sposobów płatności w Polsce jest obecny m.in. w transakcjach e-commerce (49,7 proc. liczby transakcji online oraz 44,9 proc. ich wartości). 


Na co jeszcze wydajemy gotówkę?

Okazuje się, że są takie obszary, w których Polacy nadal używają gotówki. Ponad 90 proc. dotyczy płatności dla osób indywidualnych w tym m.in. na rzecz organizacji charytatywnych. "Ten tradycyjny środek płatniczy utrzymuje swoją popularność przy drobnych płatnościach (poniżej 25 PLN) oraz w handlu ulicznym (81,9 proc. transakcji), w urzędach bądź na poczcie (68,8 proc.) oraz w automatach sprzedażowych (58 proc.)" - tłumaczą autorzy raportu.

Nie trzymamy też zbyt wiele gotówki w domu. Respondenci wykazali, że są to kwoty w przedziale od 50 do 200 zł.  Jedynie 12,7 proc. badanych płaci gotówką w sklepach z czego 62,5 proc. to osoby nieposiadające konta bankowego: "Udział gotówki w ogólnej liczbie transakcji w fizycznych punktach handlowo-usługowych, urzędach i P2P systematycznie maleje: w 2012 r. było to 81,8 proc., w 2023 r. już tylko 40,2 proc. całkowitej liczby transakcji" - tłumaczą eksperci. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: