Karta EKUZ towarzyszy nam na wakacjach lub podczas wyjazdu za granicę. Używamy jej już 20 lat. W 2022 r. w Unii Europejskiej było w obiegu ponad 242 mln ważnych kart EKUZ. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ich łącznie ponad 37 mln.
Swobodne i bezproblemowe podróżowanie do państw Unii Europejskiej jest jedną z najwyżej docenianych korzyści wejścia Polski do UE. Zabieramy jednak ze sobą nasze problemy zdrowotne i niestety zdarzają się nam niespodziewane wypadki. Nasze bezpieczeństwo wzmacnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia dostęp do niezbędnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Z karty korzystać możemy od 20 lat, a wydaje ją w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia.
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny. Umożliwia dostęp do niezbędnej opieki medycznej podczas czasowego pobytu w:
- państwach UE,
- Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),
- Wielkiej Brytanii.
Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na dokładnie takich samych zasadach, które dotyczą osób ubezpieczonych w państwie, do którego podróżujemy. Zaczęła funkcjonować 1 czerwca 2004 r.
EKUZ w Polsce
Zanim NFZ wyrobił pierwsze karty EKUZ, to już w 2004 i 2005 r. wydał odpowiednio ponad 600 tys. i 800 tys. dokumentów związanych z wyjazdem turystycznym. Łącznie NFZ wydał już ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 r. kiedy Fundusz wyrobił blisko 3,7 mln kart.
Pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci, ponieważ ich karta była wydawana na 5 lat. Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia jest ważna do 18 urodzin.
Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ oraz korespondencyjnie. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
EKUZ w województwie kujawsko-pomorskim
W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia wydano łącznie ponad 1,7 mln kart EKUZ oraz 29.170 Certyfikatów tymczasowo zastępujących EKUZ, czyli dokumentów uprawniający do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona nie miała ze sobą karty EKUZ lub ją zgubiła.
Podobnie, jak w całym kraju rekordowy pod względem liczby wydanych kart był rok 2019, w którym wyrobiono 165.704 EKUZ oraz 1379 Certyfikatów. Od początku tego roku wydano już 29.949 Kart EKUZ i 260 Certyfikatów.
Coraz nowocześniej
- 20 lat to znaczące zmiany w komforcie składania wniosków o EKUZ i Certyfikat – podkreśla Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Oprócz dotychczasowych ścieżek, czyli pocztą tradycyjną lub bezpośrednio w oddziałach NFZ, obecnie wnioski o EKUZ można składać także poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz aplikację mobilną mojeIKP. Po wprowadzeniu niezbędnych informacji, czyli imienia i nazwiska, PESEL-u, adresu, adresu mailowego - wniosek zostaje przekazany do realizacji. Na swoim IKP dowiemy się również, na jakim etapie jest nasz wniosek: czy jest on w trakcie procedowania, czy został już zaakceptowany, odrzucony lub zrealizowany. Po wygenerowaniu Karty otrzymujemy link, pod którym możemy śledzić przesyłkę, a tym samym dowiedzieć się, kiedy EKUZ dotrze na wskazany przez nas adres. Poprzez mojeIKP możemy także złożyć wniosek o Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Ważne jest, że po wystawieniu Certyfikatu – jest on widoczny w aplikacji mojeIKP, dzięki czemu nie musimy fatygować się do NFZ po odbiór dokumentu lub czekać aż przesyłka dotrze na nasz adres. Dzięki temu, przebywając za granicą, można uzyskać dokument niezwłocznie i w razie potrzeby okazać go w placówce medycznej. Wariant ten jest przydatny, jeśli wyjechaliśmy z kraju i zapomnieliśmy o Karcie, a jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy lekarskiej. Dostępny w aplikacji Certyfikat prześlemy lub okażemy lekarzowi bez dodatkowych zbędnych formalności. Jest to ogromna wartość, o której 20 lat temu mogliśmy tylko pomarzyć.
Czytaj także:
- Oto największe imprezy sportowe w regionie kujawsko-pomorskim
- Bon energetyczny. Kto może otrzymać pomoc od państwa?
- O tyle wzrosną opłaty za gaz od lipca!