Polityka rowerowa nowym kierunkiem studiów podyplomowych na Uniwerstecie Mikołaja Kopernika

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Interesujesz się ruchem rowerowym w swoim mieście? Może to właśnie najnowszy kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika jest dla ciebie. Zapisy na zajęcia już się rozpoczęły, a uczelnia planuje uruchomić kierunek od semestru letniego. 

 

Studia podyplomowe w zakresie polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego to wspólna inicjatywa UMK oraz władz Rybnika. Celem porozumienia jest przede wszystkim realizacja wspólnych działań badawczych, dydaktycznych oraz popularyzatorskich związanych z rozwojem infrastruktury rowerowej i poprawą warunków ruchu rowerowego w miastach. Ponadto współpraca obejmuje także: 

  • badania dotyczące ruchu rowerowego, 
     
  • analizę potrzeb mieszkańców związanych z korzystaniem z roweru,
     
  • ocenę postrzegania infrastruktury rowerowej.

Za prace badawcze odpowiadać będzie Katedra Studiów Miejskich i Zrównoważonego Rozwoju na toruńskiej uczelni.

 

Co po studiach?

Jak możemy dowiedzieć na stronie studiów podyplomowych: Oferta skierowana jest do planujących podjąć lub kontynuować pracę na stanowiskach związanych z koordynowaniem polityki rowerowej w miastach, a także do tych, którzy chcą rozwijać swoją karierę w firmach zajmujących się opracowywaniem dokumentów strategicznych z tej dziedziny".

Studia podyplomowe realizowane we współpracy UMK i Rybnika składać się będą z dwóch semestrów. Odbywać się będą w oparciu o wykłady, konwersatoria, zajęcia praktyczne i terenowe. Program studiów obejmuje m.in. przedmioty takie jak "Rower w zrównoważonej mobilności", "Ruch rowerowy w prawie o ruchu drogowym", "Opiniowanie projektów infrastruktury rowerowej" czy "Współczesne kierunki planowania przestrzennego". Pierwsze zajęcia na studiach podyplomowych w zakresie polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego rozpoczną się na przełomie lutego i marca (semestr letni). 

Po zakończeniu rocznego okresu kształcenia, absolwenci podyplomówki mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w administracji publicznej, instytucjach krajowych i międzynarodowych, organizacjach pozarządowych, firmach zajmujących się opracowywaniem dokumentów strategicznych oraz instytucjach badawczych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: