Posiadający swoją siedzibę w Złejwsi Wielkiej Marwit był jednym z największych producentów soków i przetworów w kraju. Gigant upadł i pozostawił po sobie długi. Od lat trwa poszukiwanie nowego właściciela zakładu.
Piękna historia
Marwit został założony w 1993 roku przez Macieja Jóźwickiego - 20-latka, który miał wówczas w portfelu zaledwie 2 tysiące złotych. Początkowo zakład zaczął działać na terenach Merinotexu przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. Z czasem przeniósł się do Złejwsi Wielkiej.
Produktem, z którym nierozerwalnie kojarzy się marka Marwit są marchwiowe soki jednodniowe. Jednak nie tylko soki z Marwitu sprawiały, że producent z regionu gościł na sklepowych półkach w całym kraju. W szczytowym momencie Marwit miał 70 proc. udziału w rynku soków niepasteryzowanych. W lutym 2017 roku prezes Maciej Jóźwicki odebrał wyróżnienie w Rankingu Gazele Biznesu dziennika Puls Biznesu, zaś kilka miesięcy wcześniej jego firma otrzymała Certyfikat JAKOŚĆ ROKU 2016 w kategorii Produkt.
Oprócz tego przedsiębiorstwo spod Torunia produkowało m.in. surówki i smoothie. Firma aktywnie angażowała się w działalność społeczną m.in. poprzez prowadzenie fundacji oraz wspieranie klubów sportowych i sportowców.
Smutny upadek
Zakład popadł w poważne problemy w okresie pandemii. Przedsiębiorstwo miało poważne długi. W 2020 roku firma zawiesiła swoją działalność. Funkcjonowanie Marwitu zostało zakończona w grudniu 2020 roku. Natomiast w lipcu 2021 roku Sąd Rejonowy w Toruniu ogłosił upadłość spółek Marwit S.A. i Marwit Foods. Jak poinformował portal bankier.pl, spółka Marwit sp. z o.o. jest zadłużona na ok. 97 milionów złotych, podczas gdy zadłużenie Marwit Foods sp. z o.o. wynosi ponad 86 milionów złotych. Co ważne, spółki spłaciły zaległości wobec pracowników. W 2023 roku spółki trafiły pod młotek - cena wywoławcza Marwit Sp. z o.o. wynosiła 21 milionów złotych netto, zaś cena wywoławcza Marwit Foods sp. z o.o. to 52 milionów złotych ł netto. Dotychczasowe próby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Ostatnie ogłoszenie o sprzedaży składników masy upadłościowej syndyk spółki Sylwester Zięciak ogłosił 9 stycznia 2025 roku. Oferty za MARWIT Sp. z o.o. nie mogły mieć ceny niższej niż 9,14 miliona złotych, zaś MARWIT FOODS Sp. z o.o. niższe niż 26 milionów złotych. Całość oszacowana była na 35,21 miliona złotych.
W przypadku braku ofert na zorganizowane części przedsiębiorstwa planowano rozpatrywananie ofert na nieruchomości gruntowe zabudowane o łącznej powierzchni 3,0625 ha położone w Złejwsi Wielkiej wchodzące w skład MARWIT Sp. z o.o. - 5,068 miliona złotych i nieruchomości gruntowe zabudowane o łącznej powierzchni 4,9732 ha położone w Złejwsi Wielkiej wchodzące w skład Marwit Foods - 26,94 miliona złotych. Łączna cena to ponad 32 miliony złotych. Co ciekawe, prawa majątkowe do logotypu Marwitu oszacowano na 2,3 miliona złotych.
Oferty zainteresowani mogli składać do 28 lutego. Zapytaliśmy Kancelarii Zięciak & Współpracownicy o wynik postępowania, jednak do chwili opublikowania tekstu nie mieliśmy odpowiedzi.