To już kolejna edycja Festiwalu Wisły, który nawiązuje do największej tego imprezy rzecznej na świecie - Festiwalu Loary. Pierwsze łodzie na królowej polskich rzek pojawią się już 11 sierpnia we Włocławku. Moc atrakcji w kolejnych dniach przewidziano również w Toruniu i Bydgoszczy, gdzie zaplanowano uroczyste zakończenie wydarzenia.
We Włocławku szykuje się bardzo bogaty program, gdzie festiwalowym centrum będą Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na stoiskach edukacyjnych zapoznać się będzie można z dawnymi rzemiosłami, ale także bogatymi tradycjami włocławskiego designu. Będą rejsy, o godz. 17 odbędzie wielka rzeczna parada, a po godz. 20 – jeszcze jedna, w świetle rac. Miłośnicy fotografii skorzystać będą mogli z „Pleneru na bezludnej wyspie” – bezpłatnego rejsu i warsztatów fotograficznych z Maksymilianem Rigamontim oraz rejsu z warsztatami prowadzonymi przez innego znanego polskiego fotografika, Jacka Marczewskiego.
Przypomnijmy, że podczas festiwalu uczestnicy wydarzenia mogą zobaczyć na rzece drewniane jednostki, repliki dawnych statków pływających po Wiśle, gdy ta w XVI wieku uchodziła za największy trakt handlowy Europy. Na Wiśle pojawią się m.in. szkuty, byki, galary, łyżwy, baty, lejtaki, łodygi, nasuty i szereg innych odmian tradycyjnych jednostek. Jednak to tylko mały fragment atrakcji, które przygotowano z okazji ósmej edycji festiwalu. W Bydgoszczy, do której zawitają uczestnicy wydarzenia w dniach 16 i 17 sierpnia można liczyć m.in. na atrakcje kulinarne na jarmarkach: nadwiślańskich smaków oraz produktów rodzimych.
- W zeszłym roku stary Fordon oczarował uczestników, niektórzy przy okazji festiwalu odkryli to miejsce. W tym roku będziemy eksponować związane właśnie z Fordonem pozostałości kultury żydowskiej. Chcemy to pokazać na wiele sposobów, będą koncerty w synagodze, będą zespoły klezmerskie, muzykowanie na wodzie – wymieniał Marcin Karasiński, jeden z organizatorów festiwalu.
W Toruniu pierwsze łodzie pojawią się 14 i 15 sierpnia. Na tym odcinku Wisły pojawi się armada kilkudziesięciu tradycyjnych drewnianych jednostek. Na Bulwarze Filadelfijskim staną stoiska prezentujące nadwiślańskie produkty, smaki oraz rzemiosło. Wśród atrakcji zaplanowano także: darmowe rejsy tradycyjnymi statkami rzecznymi oraz rejsy tematyczne - poświęcone wiślanej poezji i pieśni, dziedzictwu Mikołaja Kopernika i jego związkom z Wisłą, a także tradycjom flisackim i hanzeatyckim. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w wystawach oraz licznych spotkaniach. Więcej o szczegółach 8. Festiwalu Wisły można dowiedzieć się TUTAJ