Wydawało się, że po okresie pandemii model pracy zdalnej czeka świetlana przyszłość i nieustający wzrost. Tymczasem po zaledwie kilku latach wdać wyraźny odwrót od pracy całkowicie zdalnej i zastępowanie jej na przykład pracą hybrydową. Pokazuje to chociażby ciekawe badanie „Modele pracy w nowej rzeczywistości”, przeprowadzone na zlecenie Pracuj.pl.
Ostatnio głośno zrobiło się w branżowych mediach, poświęconych środkom przekazu, o projekcie "ściągania" pracowników do redakcji i biur w dwóch gigantach polskiego rynku medialnego - Ringier Axel Springer Polska i Wirtualna Polska Media. Od początku lipca na przykład menedżerowie WP mają przychodzić do biura pięć razy w tygodniu, czyli podjąć pracę w pełni stacjonarną. Na rynku widać wyraźnie pewien odwrót od pracy całkowicie zdalnej - liczba ofert z opcją zdalną spada. Również firmy z branży IT coraz częściej oczekują od personelu pracy w biurze przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu.
Pracownicy wola hybrydę
Co ciekawe, również duża część pracowników jako preferowanego modelu pracy wcale nie wskazuje pracy całkowicie zdalnej. Takiej chciałoby jedynie 16 proc.
- Najlepiej hybrydowo, ewentualnie stacjonarnie – to najczęstsze wybory zawodowe Polaków. – czytamy w raporcie Pracuj.pl - 49 proc. respondentów najnowszego badania wskazuje, że preferowanym przez nich modelem wykonywania obowiązków jest połączenie pracy z siedziby firmy z pracą z domu. Jeśli hybryda zakłada określoną liczbę dni w firmie, to lepiej jeśli jest to jeden dzień, niż trzy. Sama praca stacjonarna cieszy się z kolei znacznie większą popularnością niż praca zdalna. W pełni w siedzibie firmy chce pracować 35 proc. badanych, w pełni spoza firmy – 16 proc..
A jaki rodzaj pracy dominuje w ogłoszeniach pracodawców? Jak wynika z danych Pracuj.pl, jesli chodzi o ogłoszenia w 2024 roku, to zdecydowanie najwięcej dotyczy pracy stacjonarnej, choć sporo jest też ofert pracy hybrydowej. Ciekawe, że 1 na 5 kandydatów wskazuje na to, że taki a nie inny tryb pracy jest dla niego najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o aplikowaniu.
Praca zdalna – wzrost od 2020 roku
Jak podaje Pracuj.pl liczba ogłoszeń, dotyczących pracy zdalnej, systematycznie i wyraźnie rosła od 2020 roku, a w pierwszym półroczu 2021 roku więcej niż co dziesiąta oferta na tym popularnym portalu ogłoszeniowym dotyczyła właśnie pracy zdalnej.
Skąd więc odwrót po stosunkowo krótkim czasie?
- To, że w ostatnich latach nauczyliśmy się efektywnej pracy zdalnej, nie oznacza oczywiście, że wszyscy odnaleźliśmy się w tym modelu tak samo dobrze. – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl. - Duży odsetek badanych, preferujących pracę z siedziby organizacji świadczy o tym, że wielu z nas po prostu potrzebuje interakcji zespołowych, czy możliwości konsultowania problemów i omawiania projektów twarzą w twarz. Co więcej, dla części osób praca stacjonarna może oznaczać wyraźniejsze oddzielenie życia zawodowego od prywatnego i może być bardziej komfortowa oraz produktywna. Preferencje dotyczące modelu pracy mogą być również związane z charakterem wykonywanych obowiązków, które w niektórych przypadkach wymagają obecności w firmie.
Co ważne, jeśli model hybrydowy zakłada ściśle określoną liczbę dni pracy w biurze, to badani wolą, jeśli to będzie jeden dzień, niż trzy. Praca z biura minimum trzy dni w tygodniu negatywnie wpłynie na chęć aplikacji u 23 proc. badanych (pozytywnie ocenia ją zaś 34 proc. osób). W przypadku pracy z firmy wyznaczonej sztywno na minimum jeden dzień w tygodniu, odsetek osób aplikujących mniej chętnie spada – w tym wypadku wpłynie to negatywnie na 19 proc. badanych, a 37 proc. respondentów zaaplikuje chętniej na taką ofertę.
Otwartość na różne modele
- Warto zwrócić uwagę, że polityka otwartości na różne modele pracy może przyciągać różnorodne grupy kandydatów, w tym osoby mieszkające poza głównymi ośrodkami miejskimi, które mogą preferować pracę zdalną lub hybrydową z powodów logistycznych. – komentuje Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl. - Może to również przyciągnąć osoby z obowiązkami opiekuńczymi, które szukają elastycznych warunków pracy, umożliwiających im lepsze zarządzanie czasem i obowiązkami. Biorąc pod uwagę przedstawione dane, firmy mogą rozważyć wdrożenie bardziej elastycznych modeli pracy jako strategicznego kroku w kierunku budowania silnej marki pracodawcy, która odpowiada na współczesne wyzwania rynkowe i zmieniające się oczekiwania pracowników. Tego rodzaju praktyki mogą nie tylko zwiększyć atrakcyjność firmy wśród potencjalnych kandydatów, ale również wpłynąć na jej ogólną efektywność i innowacyjność
Okazuje się, że sam model pracy może być czynnikiem decydującym o pozostaniu w firmie. 15 proc. respondentów deklaruje, że poszukują obecnie pracy z uwagi na to, że chcą pracować zdalnie, a ich obecny pracodawca tego nie umożliwia. Wyraźnie mniejszy odsetek – 2 proc. - wskazuje, że poszukują nowego miejsca zatrudnienia, ponieważ chcą pracować z biura, a obecny pracodawca oferuje pracę w pełni zdalną.
Zdecydowana większość ofert pracy opublikowanych od stycznia do czerwca 2024 roku w serwisie Pracuj.pl dotyczyła pracy w modelu stacjonarnym – to 63 proc. wszystkich opublikowanych w tym okresie ogłoszeń. Model hybrydowy - nieco mniej popularny niż w poprzednich latach – to ok. 25 proc. ofert, ale eksperci podkreślają, że staje się on trwałym elementem rynku pracy. Około 9 proc. spośród wszystkich ofert pracy dostępnych w serwisie Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2024 roku, stanowiły ogłoszenia zakładające możliwość pracy w pełni zdalnej.
A wracając do powrotów do biur w koncernach mediowych – z głosów zarówno menadżerów, jak i związkowców, zaprezentowanych w portalu wirtualnemedia.pl wynika, że może być to proces bardzo trudny do przeprowadzenia, może też spotkać się z dużym oporem części pracowników.
Szerzej o badaniu czytaj TUTAJ
- Hotele dla zwierząt w regionie. Gdzie pozostawić pupila w okresie urlopu?
- Egzotyczny obiad w Toruniu. Oto ciekawe propozycje!
- Renta wdowia. Coraz bliżej zmian