W Krakowie podczas odbywającego się tam II Kongresu Energetyki Rozproszonej, udział w dyskusji wziął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Piotr Całbecki mówił m.in. o zmianie podejścia do finansowania inwestycji w zieloną energetykę. Jego zdaniem miałoby się ku temu przyczynić m.in. zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych i ograniczenie dotacji.
W dniach 28-30 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków miał miejsce II Kongres Energetyki Rozproszonej. Uczestnicy spotkania biorą udział w wielu panelach tematycznych i dyskusjach dotyczących problematyki transformacji energetycznej regionów i jej lokalnemu wymiarowi. Jednym z panelistów podczas debaty (29.10) był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
W opinii Piotra Całbeckiego zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych i ograniczenie dotacji, poszerzyłoby listę potencjalnych beneficjentów i jest bardziej sprawiedliwe przy okazji rozwoju energii z zielonych inwestycji. Marszałek dodał także, że sytuacja wymaga od nas dużych nakładów na energetykę opartą o źródła odnawialne w perspektywie do 2030 roku.
- Rozwój zielonej energetyki musi być zrównoważony, to znaczy dostosowany do specyfiki i zasobów danego obszaru – tak, aby minimalizować konflikty społeczne, ingerencję w środowiskowo i krajobraz oraz potencjalne kolizje przestrzenne - mówił Piotr Całbecki.
Podkreślił także istotną rolę obszarów wiejskich w tym kontekście. - Wieś i jej rolnicze funkcje są bowiem kluczowe dla rozwoju energetyki opartej o wykorzystanie biogazu i biomasy, która może być alternatywą dla energetyki słonecznej i wiatrowej - dodał marszałek województwa.
Dodajmy, że region kujawsko-pomorski należy do krajowych liderów transformacji energetycznej, ponad 45 proc. zużywanej w naszym regionie energii elektrycznej pochodzi z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła. Pod względem mocy tych instalacji i produkcji zielonej energii zajmujemy czwarte miejsce w Polsce.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu