Nowoczesny trakt porodowy za 7,5 mln złotych powstał w bydgoskim szpitalu Biziela

Region Raport
Biznes Ludzie
szpital
fot. Andrzej Romański www.umk.pl

Za ponad 7,6 mln złotych powstał w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy nowoczesny trakt porodowy. Składa się z pokoju przedporodowego, pięciu sal porodowych i bloku operacyjnego.

Trakt porodowy to specjalnie wyposażona część szpitala, gdzie odbywają się porody. Najczęściej składa się ze stanowisk porodowych, sali operacyjnej do cięć cesarskich oraz sali porodów rodzinnych. W "Bizielu" mieści się w sąsiedztwie oddziałów: patologii ciąży, położniczego i noworodkowego. - Rozpoczyna się trzyłóżkową salą przedporodową - czytamy na portalu UMK. - Dalej ulokowano szatnię dla osób towarzyszących rodzącym matkom. Dla pacjentek przygotowano pięć sal porodowych: leśną, krokusową, polną, morską i lawendową. Każda z nich ma na ścianie fototapetę odpowiadającą jej nazwie. Wszystkie są jednostanowiskowe i wyposażone w węzły sanitarne. Blok operacyjny składa się z dwóch sal cięć cesarskich ze stanowiskami resuscytacji noworodka. Tę część uzupełniają pomieszczenia przygotowania personelu medycznego oraz dwustanowiskowy pokój poznieczuleniowy z nadzorem pielęgniarskim. Projektanci nie zapomnieli też o miejscu do kangurowania.

Dzięki remontowi poprzedni trakt porodowy powiększył się o jedną salę porodową i jedną operacyjną. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2. dr n. med. Agnieszka Rogalska podkreśla, że stworzono tam warunki, by rodziny czuły się nie jak w szpitalu, ale jak w domu. Dlatego część wyposażenia technicznego została ukryta przed wzrokiem pacjentek. Każda z sal ma kącik noworodkowy, ma klimatyzację i projektor wyświetlający gwiazdy na suficie.

Zmodernizowane zostało ponad 530 metrów kwadratowych powierzchni kosztem przeszło 7,67 mln złotych. Rozbudowa jest elementem wieloletniego programu medycznego rozbudowy i modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Odnowiony trakt porodowy działa już od 7 sierpnia, a oficjalne otwarcie miało miejsce dopiero 17 września. Od sierpnia przyszło tam na świat 158 dzieci. Rocznie w "Bizielu" rodzi się około 1600 maluchów.

Nowoczesna porodówka to nie tylko bezpieczniejszy i bardziej intymny poród, ale też lepsza baza dydaktyczna dla studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - powiedziała uniwersyteckiemu portalowi dr hab. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK, dziekan Wydziału Lekarskiego. – Dobrze pokazać studentom porodówkę XXI w. Proces edukacji na pewno będzie lepszy, bo przyszli lekarze dowiedzą się, jak taki oddział powinien wyglądać.