Nowe zasady stwierdzania zgonów. Rząd pracuje nad projektem. Co się zmieni?

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. 123rf

Ostatnia nowelizacja ustawy o usługach zdrowotnych miała miejsce w 2023 r. Zmieniły się wówczas m.in. zasady monitorowania w placówkach medycznych oraz wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Obecnie rząd pracuje nad dostosowaniem przepisów dotyczących stwierdzenia zgonu pacjenta oraz regulacjami dla koronerów.  

 

Obecnie funkcjonujące zasady pochodzą jeszcze z 2011 r. o działalności leczniczej. Natomiast jeśli dana osoba zmarła w innym miejscu niż placówka zdrowia to w takim przypadku stosuje się przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych pochodzą aż z 1959 roku. Rządzący dostrzegli potrzebę ich zmian ze względu na brak dostosowania przepisów do współczesnych wymogów prawnych i społecznych.

 - Regulacje objęte ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych stwarzają liczne problemy wykonawcze, które nie mogą być wyeliminowane w drodze interpretacji, gdyż odnoszą się one przede wszystkim do instytucji ochrony zdrowia niefunkcjonujących w obecnym systemie działalności leczniczej, a także do obowiązków osób wykonujących zawody medyczne, zasad finansowania wykonywanych czynności jak i dostępu do danych niezbędnych dla urzędów stanu cywilnego oraz statystyki publicznej – wskazuje Ministerstwo Zdrowia. 

 

Elektroniczne karty zgonu czy urodzenia

Dokumentowanie zgonu ma się odbywać na nowych zasadach. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim rządzący chcą uprościć papierologię - wszystkie karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, mają mieć postać elektroniczną. Poza tym regulacje odnosić się będą także do zakresu przeprowadzanych czynności czy przyczynie śmierci konkretnej osoby. 

Zmiany mogą dotknąć także lekarzy - koronerów. Jeśli na miejscu śmierci nie będzie lekarza prowadzącego chorego, to wówczas akt zgonu będzie mógł wypisać lekarz koroner. Innymi powodem, w związku z którym lekarz koroner może wypisać akt zgonu są konieczne czynności i ustalenia wymagające specjalistycznej wiedzy. 

W projekcie zaktualizowaną także przepisy odnośnie zgonów żołnierzy RP. Chodzi o realizację przez nich misji poza obszarem Polski. Nowelizacja będzie obejmować stwierdzanie zgonu i dokumentację zgonu. Odnosi się to zarówno do śmierci żołnierzy, jak i osób cywilnych pracujących w składzie polskich kontyngentów wojskowych. 

Projekt ma być przyjęty przez rząd na przełomie III i IV kwartału br.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: