Nowe kierunki, loty czarterowe, cargo i serwisowanie - tak rozwijał się Port Lotniczy Bydgoszcz w 2024 roku

Puls Dnia
Biznes Region
Port Lotniczy Bydgoszcz
Fot. Port Lotniczy Bydgoszcz SA.

Port Lotniczy Bydgoszcz podsumował 2024 rok - rekordowy wzrost liczby pasażerów lotów czarterowych, nowe kierunki podróżowania, rozwój usług serwisowych oraz rozwój sektora CARGO. 2025 ma być rokiem dalszego rozwoju.

 

– Nasze działania w 2024 roku pokazały, że Port Lotniczy Bydgoszcz to miejsce z ogromnym potencjałem – mówi Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. - W 2025 roku chcemy kontynuować rozwój w każdym z segmentów – od ruchu pasażerskiego, przez CARGO, po sektor MRO, czyniąc z Lotniska Bydgoszcz jeszcze ważniejszy punkt na lotniczej mapie Polski.


Loty pasażerskie  

Z usług Portu Lotniczego Bydgoszcz skorzystało w 2024 roku 366.355 pasażerów. Jest to wynik zbliżony do tego z 2023 roku, ale osiągnięto go pomimo tymczasowego zawieszenia rejsów Wizz Air oraz ograniczenia liczby lotów do Dublina i Birmingham w sezonie letnim. Utrzymanie go nastąpiło dzięki wzrostowi liczby pasażerów korzystających z rejsów czarterowych. Bydgoski port odprawił 88.662 podróżnych, czyli o 47 procent więcej niż w roku 2023. Przyczyniły się do tego między innymi dwa nowe kierunki zaoferowane przez touroperatorów – hiszpańska wyspa Majorka oraz pierwszy całoroczny kierunek wakacyjny Marsa Alam w Egipcie. Zwiększona została liczba rejsów do Antalyi i na Kretę. Touroperatorzy zauważyli wzrost liczby pasażerów na mniejszych lotniskach i zaczęli oferować tam atrakcyjne kierunki i czartery. Dzięki temu w mijającym sezonie z Bydgoszczy można było polecieć jeszcze do Burgas, Heraklionu, na Rodos i Majorkę.

Od 31 marca z Bydgoszczy Ryanair latać będzie do Alicante, a od 27 kwietnia Lufthansa przywraca loty do Frankfurtu. W 2025 roku w planach jest uruchomienie nowego kierunku czarterowego – Enfidhy w Tunezji.


Sektor serwisowy

Jak informuje Monika Mejsner-Hermelin, w 2024 roku Port Lotniczy Bydgoszcz zrealizował szereg działań wspierających rozwój sektora MRO, czyli serwisowania statków powietrznych. Nawiązano współpracę z kluczowymi podmiotami zajmującymi się serwisowaniem statków powietrznych i trwają rozmowy o dalszych wspólnych projektach. Zamiarem jest stworzenie w Bydgoszczy europejskiego węzła serwisowego, co może przynieść znaczące korzyści – od nowych miejsc pracy po wykorzystanie potencjału lokalnych firm.


Sektor CARGO

Spółka Port Lotniczy Bydgoszcz uzyskała w 2024 roku pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania i rozszerzyła współpracę z firmami logistycznymi: Morską Agencją Gdynia i Far Logistics Poland. We współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT przesyłki cargo realizowane są na trasie Warszawa-Bydgoszcz-Warszawa. Spółka prowadzi również rozmowy na temat wykorzystania bocznicy kolejowej w połączeniu z istniejącą infrastrukturą lotniczą.