Nowe fotoradary w regionie. Gdzie od stycznia będzie trzeba zdjąć nogę z gazu?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Najszybciej już w styczniu na polskich drogach pojawią się pierwsze z 70 fotoradarów, zamówionych w ramach przetargu, organizowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To jednak nie wszystko, bo łącznie ilość urządzeń rejestrujących zamknie się w liczbie 128 jednostek. Kilka z nich znajdzie się również na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Chodzi konkretnie o model nowego typu, czyli TraffiStar SR390. GITD wybrał właśnie dostawcę nowych urządzeń, których zakup sfinansowany zostanie w ramach środków KPO. Fotoradar TraffiStar SR390 nie tylko jest w stanie zmierzyć prędkość, z jaką porusza się kierowca, lecz również rejestrować przejazd na czerwonym świetle, niestosowanie się kierowców do zakazu skrętu czy zignorowanie obowiązku zatrzymania się przed zieloną strzałką.

 

Nowy program inspekcji transportu

CANARD to program rozbudowy systemu fotoradarów na polskich drogach. Docelowo w ramach KPO za 16 mln zł ma zostać zakupionych 128 urządzeń rejestrujących. Wśród nich znajdą się:

  • 43 urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości (wszystkie zlokalizowane zostaną na drogach ekspresowych i autostradach),
     
  • 10 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach, 
     
  • 5 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych,
     
  • 70 urządzeń punktowego pomiaru prędkości, 

Niedawno rozstrzygnięto przetarg na dostawę i montaż 70 nowych fotoradarów (w dwóch transzach po 35 sztuk) - wraz z obudowami i masztami. Firma Lifor Sp. z o.o. z Bytomia prawdopodobnie - jak wynika z nieoficjalnych informacji - dostarczy fotoradary TraffiStar SR390. Dotychczas wzdłuż polskich dróg funkcjonały tylko dwa tego typu urządzenia - w Warszawie przy Alei Stanów Zjednoczonych (na wysokości ul. Międzynarodowej) oraz w  Bytomiu przy ulicy Wrocławskiej. 

 

Co oferuje nowy fotoradar?

Urządzenie rejestrujące może być nie tylko montowane na słupie sygnalizacji świetlnej. Świetnie sprawdzi się także jako mobilny punkt kontroli pojazdów. Niewielka skrzynka, ważąca zaledwie 7,5 kg potrafi m.in. zmierzyć prędkość w zakresie co najmniej od 30 km/h do 220 km/h, co 1 km/h, monitorować co najmniej 4 pasy ruchu, być w stanie rejestrować przynajmniej 2 wykroczenia na sekundę, gwarantować nieprzerwaną pracę (24h) w temperaturach od -25 do +50 stopni Celsjusza, rozróżniać czy pojazd zbliża się czy oddala od urządzenia oraz oferować możliwość ustawienia osobnych progów prędkości dla różnego typu pojazdów (rozróżniać auta osobowe, ciężarowe czy motocykle).

Poza monitorowaniem prędkości przejeżdżających pojazdów fotoradar TraffiStar SR390 potrafi też rozpoznać i udokumentować szereg innych wykroczeń. Są to m.in.:

  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 
     
  • złamanie zakazu skrętu lub zawracania, 
     
  • zignorowanie zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie przy zapalonej zielonej strzałce, 
     
  • jazda po buspasie samochodem osobowym. 

 

Gdzie staną nowe superfotoradary TraffiStar SR390?

Jeżeli nie pojawią się odwołania od przetargu to pierwsze fotoradary n drogach pojawią się już w przyszłym roku. Według specyfikacji przetargowej zwycięzca ma 71 tygodni na dostarczenie urządzeń od daty zawarcia umowy z GITD. Trzy z fotoradarów mają pojawić się także w województwie kujawsko-pomorskim. Oto ich lokalizacje:

  • Czarnowo, DK 80
     
  • Mokre, DK 55
     
  • Tywola, DK 15

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: