Agnieszka Czyżewska kierować będzie spółką Grudziądzki Park Przemysłowy. Dotychczasowy prezes GPP, Leszek Mrazek został prezesem zarządu spółki Energa Obrót (grupa Orlen)
Nowa prezes związana jest z GPP od siedmiu lat, do tej pory pełniła funkcje prokurenta spółki.
- To kontynuacja, ponieważ jest to osoba już związana z GPP. Jest więc na bieżąco ze wszystkimi sprawami, które obecnie prowadzi spółka. Grudziądzki Park Przemysłowy to bardzo ważny podmiot, dbający zarówno o rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście, jak i jego promocję gospodarczą. Nowej prezes gratuluję oraz życzę wielu sukcesów – mówi prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski (na zdjęciu po środku), cytowany w materiałach prasowych grudziądzkiego urzędu miasta.
- Do moich dotychczasowych głównych obowiązków należała obsługa biura zarządu oraz zarządzanie nieruchomościami będącymi w zasobach spółki – mówiła nowa prezes zarząd. - Dodatkowo zajmuję się komercjalizacją nowopowstającego budynku Inkubatora Przedsiębiorczości. Zamierzam kontynuować szereg realizowanych przez spółkę działań, a także podejmować nowe inicjatywy dla rozwoju grudziądzkiej przedsiębiorczości.
Dotychczasowy prezes (na zdjęciu z prawej) kierował spółką od czerwca 2020 roku. Dla Leszka Mrazka, przejście do grupy Energa to powrót do dobrze znanej firmy. W latach 2012-2015 był prezesem zarządu spółki Energa Obsługa i Sprzedaż, następnie na krótko został wiceprezesem spółki Energa Obrót.
- Bardzo dziękuję także dotychczasowemu prezesowi Leszkowi Mrazkowi za ciężką pracę, jaką przez ostatnie cztery lata wykonywał na tym stanowisku. Gratuluję objęcia funkcji prezesa zarządu Energa-Obrót S.A. z Grupy Orlen. Z uwagi na prowadzoną przez Grupę Energa dużą inwestycję budowy elektrowni gazowo-parowej z pewnością nadal ściśle będziemy współpracować – dodała prezydent Maciej Glamowski.
Przypomnijmy, bo pisaliśmy już o tej inwestycji szeroko w kujawy-pomorze.info, na południu Grudziądza powstaje nowoczesna elektrownia typu gazowo-parowa, typu CCGT (Combined Cycle Gas Turbine). Blok dostarczać ma do sieci do 518,37 MW i zasilać w prąd nawet do 1 mln gospodarstw domowych. Inwestycję realizuje spółka CCGT Grudziądz należąca do Energa SA, która w maju 2022 roku podpisała umowę na projekt, budowę i przygotowanie elektrowni „pod klucz” z konsorcjum firm: Siemens Energy Global, Siemens Energy, Mytilineos SA. Wartość kontraktu to ok. 2 mld zł. Turbina gazowa powstała w berlińskich zakładach Siemens, a parowa w Mulheim. Z kolei generator dla Grudziądza przygotowany został w fabryce Siemens Energy w Charlotte (USA). Jak informuje CCGT, zaawansowanie wszystkich prac zbliża się już do 80 proc. Od wiosny na budowie trwa już instalacja serca elektrowni, czyli turbozespołu
Grudziądzki Park Przemysłowy jest spółką powołana do życia w roku 2004 przez samorządy miasta, gminy i powiatu grudziądzkiego oraz spółkę OPEC Grudziądz. Od roku 2014 spółka ma dwóch udziałowców: miasto Grudziądz, dysponujące udziałami o wartości 8,98 mln zł i OPEC Grudziądz z udziałami o wartości 5,06 mln. GPP ma wspierać lokalny biznes, pomagać w ściąganiu inwestorów, działać na rzec wzrostu zatrudnienia. Jednym zadań spółki jest także restrukturyzacja terenów przemysłowych po dawnych grudziądzkich zakładach Stomil.