Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca corocznie od 2011 roku. Jest to polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Geneza Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" sięga 2009 roku. Organizacje skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie i opolskie władze samorządowe wysunęły apel o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Ostatecznie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w lutym 2011 roku.
Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się w sobotę (1 marca) w Bydgoszczy. Zapraszają na nie wojewoda Michał Sztybel, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Mendrala. O godzinie 11.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej 51 nastąpi Oddanie hołdu "Żołnierzom Wyklętym". W programie uroczystości odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. W niedzielę (2 marca) odprawiona zostanie msza św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych" w Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy przy ul. Bernardyńskiej 2 z udziałem pocztów sztandarowych.
W Toruniu na obchody zaprasza prezydent Paweł Gulewski i dowódca Garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski. w piątek (28 lutego) o godz. 11.30 złożone będą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Placu 4 czerwca. W sobotę odbędzie się uroczystość pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Armii Krajowej Garnizonu Toruń walczących o Niepodległość Polski, która znajduje się na budynku Sądu Okręgowego przy ul. Piekary. W programie uroczystości inscenizacja historyczna, przyjęcie meldunku przez dowódcę Garnizonu Toruń i odegranie hymnu państwowego, przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.
Włocławek odda hołd polskim żołnierzom w piątek i sobotę. 28 lutego o godz. 12.00 przy Pomniku Sapera odbędzie się uroczystość z okazji rocznicy wbicia słupa granicznego w Czelinie nad Odrą przez saperów 6. batalionu pontonowo-mostowego. 80 lat temu polscy żołnierze, zanim jeszcze politycy ostatecznie określili granice powojennej Europy, wbili słup graniczny na Odrze. Jak co roku, na pamiątkę tego wydarzenia, odbędzie się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz miasta, organizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku. W sobotę (1 marca) w południe przy Pomniku Armii Krajowej w Parku Łokietka odbędzie się miejska uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem przedstawicieli władz miasta, pocztów sztandarowych służb i instytucji, mieszkańców Włocławka. W planach okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów.
Upamiętni bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej walczyli o suwerenność Polski także Grudziądz. O 10.30 w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Mickiewicza 43 odprawiona zostanie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Główne obchody pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego na Skwerze im. Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych rozpocznie w południe występ patriotyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 21. Kwadrans późnej przewidziano uroczystość patriotyczną z ceremoniałem wojskowym Sił Zbrojnych RP. Do udziału w obchodach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, przedstawiciele instytucji, organizacji patriotycznych oraz młodzież szkolna, aby wspólnie oddać hołd bohaterom, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski.
Burmistrz Brodnicy wspólnie z Dowódcą 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego złoży w imieniu mieszkańców miasta kwiaty przy Pomniku Armii Krajowej przy ul. Sądowej 5A 28 lutego o godz. 12.00.