To największe obiekty sportowe w Toruniu. Goszczą duże imprezy

Region Raport
Biznes Opinie
Hala na Bema w Toruniu
Fot. Agencja Toruń

Toruń posiada w swojej bazie sportowej wiele obiektów, które goszczą najlepszych zawodników świata. Na kujawy-pomorze.info przyglądamy się historii oraz przyszłości aren.

 

Motoarena Toruń im. Mariana Rose

Toruńska Motoarena powstała jako najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Koszt budowy obiektu pochłonął 96 milionów złotych. Do uroczystego otwarcia doszło 3 maja 2009 roku. Łączna pojemność stadionu to 18 506.

Motoarena na dobre zapisała się annałach światowego żużla, wszystko to dlatego, że od lat w Toruniu poznajemy najlepszego żużlowca globu. To tu swój pierwszy triumf świętował Bartosz Zmarzlik. W pamięci toruńskich kibiców z pewnością pozostanie także moment, gdy w 2012 roku doszło do bójki Nicki Pedersena z „królem Motoareny” Chrisem Holderem. Wówczas obaj panowie walczyli o mistrzowski tytuł. O ile bijatyka nie miała oficjalnego rozstrzygnięta, to górą na torze ku uciesze toruńskiej publiczności był „Kangur”. Co ważne, 28 września na Motoarenie swój piąty w karierze tytuł będzie świętował Bartosz Zmarzlik.

Niestety, ale Motoarena to także klątwa „Aniołów”. Odkąd żółto-niebiesko-biali jeżdżą na stadionie przy Pera Jonssona 7 to nie zdobyli ani jednego tytułu mistrza kraju. Ostatnie złoto świętowali jeszcze przy Broniewskiego 98.

Początki obiektu to także… kultura. 31 lipca 2010 roku na Motoarenie wystąpił Jose Carreras, zaś 11 czerwca 2011 Roda Stewarta. Jeszcze przed pandemią toruński stadion gościł wspólne trasy Radia ZET i TVP 2.

 

Arena Toruń

Pojemność hali to 5192 miejsca stałe, 1056 wysuwanych oraz około 3000 dostawnych. Nowoczesną halę sportowo-widowiskową przy Bema oddano do użytku w 2014 roku. Obiekt przez ponad dekadę działalności gościł znaczące imprezy sportowe m.in. Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w 2021 roku oraz liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Już w 2026 roku przy Bema odbędą Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Całkowity koszt inwestycji to 158 milionów złotych.

Arena Toruń jest też wykorzystywana przez toruńskie kluby. Swoje mecze w hali organizuje np. Arriva Polski Cukier Toruń i Energa Toruń. Przy Bema trenują też alpiniści oraz karatecy. Arena Toruń jest także miejscem, gdzie obywają się koncerty.

 

Stadion im. Grzegorza Duneckiego w Toruniu

Stadion Miejski w Toruniu otwarto w 1961 roku. W 1997 roku doszło do gruntownej przebudowy obiektu. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 2004 roku. Na stadionie znajduje się 8-torowa bieżnia, stanowiska do pchnięcia kulą i klatka do rzutu dyskiem i młotem. Mieszczące się przy Bema boisko piłkarskie posiada licencję PZPN, a swoje mecze tam rozgrywają piłkarze Elany.

Stadion przy Bema może pomieścić 6000 widzów, w tym 4300 na miejscach siedzących. W 2013 na obiekcie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce.

 

Lodowisko Tor-Tor im. Józefa Stogowskiego

Obiekt otwarto w 1960 roku. Aktualnie na Tor-Torze mieszczą się dwie płyty lodowiska. Z areny korzystają hokeiści KH Energa Toruń oraz młodzi zawodnicy MKS Sokoły Toruń, a także łyżwiarze figurowi i zawodnicy short tracku. W 2009 roku przy Bema odbyły się Mistrzostwa Świata I Dywizji.

Pojemność Tor-Toru to około 4500 miejsc. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: