To największe imprezy kulturalne, które czekają nas 2024 roku w kujawsko-pomorskim

Region Raport
Styl Życia
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przekazuje nagrodę
Fot. Maciej Wasilewski / materiały Tofifest

Kujawy i Pomorze kulturą stoją. W ciągu najbliższych miesięcy nie zabraknie imprez kulturalnych w naszym regionie. Coś dla siebie znajdą m.in. miłośnicy kina oraz teatru.

 

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Od 31 maja do 7 czerwca w Toruniu odbędzie się 28. edycja Miedzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Łącznie w ramach wydarzenia przygotowano 24 wydarzenia. W harmonogramie znalazły się licznie przedstawienia, ale także i koncerty. Na deskach Teatru im. Wiliama Horzycy zobaczymy m.in. „Przemianę” na podstawie powieści „Proces” Franza Kafki. Sztukę wystawi Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatra z Wilna.

W Arenie Toruń zostanie zaprezentowany wspólny spektakl teatrów z Kielc i Krakowa pod tytułem „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły. Przedstawienie porusza poważny temat, jakim jest odchodzenie bliskiej osoby. Mimo wszystko widzowie mogą liczyć jednak na groteskę i humor. Nie zabraknie też dobrze znanych przedstawień toruńskiego teatru, który na „Kontakcie” wystawi „Dropie”, „Jeden i Jedna” oraz „Dzikie Palmy”.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt to najstarszy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Organizowany jest przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 r. Założyła go Krystyna Meissner, za co otrzymała Paszport Polityki. W dotychczasowych edycja wzięły udział teatry z ponad 30 krajów.

 

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST Kujawy i Pomorze

Toruński „Tofifest” odbywa się od 2002 roku. Celem wydarzenia jest promocja niezależnego i niepokornego kina, co ściąga do Torunia wielu twórców - w tym także prawdziwe gwiazdy, które doskonale znamy z wielkiego ekranu. Nagrodą wręczaną podczas TOFIFEST-u są Złote Anioły.

O tym do kogo trafią w tym roku, dowiemy się od 25 do 30 czerwca, kiedy to zaplanowano 22. edycję festiwalu. Obecnie trwa nabór produkcji i kandydatur.

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage

Chociaż nazwa „Camerimage” ostatnimi czasy pojawia się w przestrzeni publicznej głównie w związku z budową Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, to trzeba pamiętać, że wszystko zaczęło się od festiwalu. Pierwszą edycję zorganizowano w 1993 roku w Toruniu, gdzie wydarzenie gościło do 1999 roku. Następnie w latach 2000-2009 impreza Fundacji Tumult stacjonowała w Łodzi. W latach 2010-2018 Camerimage organizowano w Bydgoszczy. Festiwal powrócił do Torunia w 2019 roku.

Wydarzenie to co roku ściąga gwiazdy kina z całego świata. W ubiegłym roku gościem był Adam Driver. I Sean Penn zaś w przeszłości wśród uczestników byli Quentin Tarantino, Danny DeVito i Willem Dafoe.

32. edycja Camerimage odbędzie się w Toruniu od 16 do 23 listopada.

 

15. Bella Skyway Festiwal

Toruński festiwal światła od lat przyciąga do miasta rzesze widzów. Po raz drugi od pandemii wydarzenie odbędzie się w sercu Starówki. Tegoroczną edycję zaplanowano w dniach 20-24 sierpnia. Motywem przewodnim jest Overflow, a więc nadmiar, przepełnienie i przelewanie się.

Obecnie trwa nabór prac. - Podczas 15. Bella Skyway Festival chcemy oddać twórcom tę swobodę działania i dać możliwość pokazania zarówno życiodajnej jak i niszczycielskiej strony technologii i informacji. Czy wśród prac przeważać będą przytłaczające wizje negatywnych skutków Overflow? A może wręcz przeciwnie artyści pokażą, że przy odrobinie dobrych chęci, uwagi i troski możemy wykorzystać pozytywną stronę technologii, która współistnieje z zielonymi ostojami miejskiej przyrody - zapewniają organizatorzy. 

 

Czytaj także: