Na Węgrzech odkryto nowe ognisko pryszczycy. W Polsce jej nie ma, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o wzmożoną ostrożność

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Na Węgrzech odkryto nowe ognisko pryszczycy. W Polsce jej nie ma, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o wzmożoną ostrożność
Fot. 123rf

W Polsce nie ma wirusa pryszczycy, ale prowadzone są działania prewencyjne. Na Węgrzech odkryto kolejne ognisko choroby. Aktualnie pryszczyca potwierdzona jest w 6 ogniskach na Słowacji i 4 ogniskach na Węgrzech. Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który koordynuje działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium Polski, przekazał nowe informacje.

W Polsce nie stwierdzono przypadków pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnego wystąpienia tej choroby. Nadal stabilna jest też sytuacja na Słowacji, gdyż od 4 kwietnia nie odnotowano tam żadnych nowych ognisk wirusa.

Na Węgrzech, po kolejnym ognisku choroby, potwierdzonym 17 kwietnia br. władze weterynaryjne wprowadziły środki kwarantanny i ustanowiły 10-kilometrowy obszar objęty ograniczeniami wokół nowego ogniska pryszczycy. Aktualnie w potwierdzonym ognisku (powiat Győr-Moson-Sopron) zakończono zabicie zwierząt i skierowano do utylizacji, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwego wirusa.

W Polsce nieprzerwanie prowadzone są kompleksowe działania prewencyjne, których celem jest zablokowanie ewentualnej transmisji wirusa.

  • 24-godzinne kontrole prowadzone na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne: Barwinek, Chyżne, Boguszewicze–Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone.
  • 24-godzinna dostępność diagnostyczna Laboratorium Zakładu Pryszczycy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Do 23 kwietnia przebadano 3112 dostarczonych próbek - wszystkie z wynikiem ujemnym.
  • Monitoring placów handlowych i targowisk, gdzie szczegółowym kontrolom poddawane są produkty wrażliwe oraz analiza transakcji na platformach internetowych, gdzie odbywa się obrót zwierzętami żywymi, paszami i towarami wrażliwymi.
  • Działania edukacyjne i informacyjne dla branż szczególnie zagrożonych: rolnicy, hodowcy, transport i handel.
  • Dystrybucja materiałów informacyjnych przygotowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czym jest pryszczyca?

Pryszczyca to ostra, wysoce zaraźliwa choroba wirusowa zwierząt parzystokopytnych. Chorują na nią krowy, świnie, owce i kozy. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko między zwierzętami hodowlanymi i dziko żyjącymi. Objawy pryszczycy: gorączka,
pęcherze w jamie ustnej i na kończynach, obfite ślinienie, spadek apetytu, kulawizna i zmniejszenie mleczności.

Pryszczyca nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednak możliwe jest zakażenie poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się pryszczycy

Zapobieganie chorobie wymaga ścisłej kontroli i przestrzegania zasad bioasekuracji.

  • Kontrola przemieszczania zwierząt - Ograniczenie transportu zwierząt między gospodarstwami i krajami, zwłaszcza z obszarów zagrożonych. Izolacja nowo zakupionych zwierząt przez 14 dni w celu monitorowania ich stanu zdrowia.
  • Ścisła higiena i dezynfekcja - Regularna dezynfekcja pojazdów transportujących zwierzęta. Stosowanie odzieży ochronnej i obuwia w gospodarstwach. Dezynfekcja sprzętu, paszy i wody, które mogą być źródłem zakażenia.
  • Monitoring - Codzienne raportowanie sytuacji epidemiologicznej przez ministerstwo rolnictwa. Wzmocnione kontrole na granicach, aby zapobiec wprowadzeniu zakażonych zwierząt. Natychmiastowe zgłaszanie podejrzenia choroby do inspekcji weterynaryjnej.
  • Edukacja i świadomość - Szkolenia dla hodowców dotyczące rozpoznawania objawów pryszczycy. Wdrażanie programów walki z chorobą.

Pełny dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji nt. pryszczycy możliwy jest poprzez specjalnie utworzoną stronę MRiRW.