W całej Polsce na razie jest 40, ale są plany podwojenia tej liczby. Trzy nowe instalacje powstaną w województwie kujawsko-pomorskie. Są już gotowe konstrukcje bramek. Kolejnym etapem jest ich podłączenie do sieci.
Tam, gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości, kierowcy muszą przestrzegać dozwolonej prędkości przez kilka lub kilkanaście kilometrów. Najkrótszy ma tylko jeden kilometr, a najdłuższy 14. Jak to działa? Kamera na bramce wjazdowej rejestruje dane pojazdu oraz czas wjazdu na odcinek pomiarowy. Druga kamera - zamontowana na bramce wyjazdowej – odczytuje czas wyjazdu z wyznaczonego odcinka. System wylicza średnią prędkość pojazdu na monitorowanej trasie i zestawia ją z prędkością dopuszczalną. Jeśli system wykryje, że pojazd jechał z nadmierną prędkością, uruchamiana zostaje procedura w sprawie o naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Nowe lokalizacje w województwie kujawsko-pomorskim
- DW 251 łącząca Inowrocław z Pakością (odcinek 6,2 km na wysokości Rycerzewa),
- DK 16 pomiędzy Kłódką a Rogóźnem Zamek (4-5 km),
- autostrada A1 od węzła Nowy Ciechocinek do MOP-u Kałęczynek (13 km).
Zainstalowane zostały bramki z kamerami. Stoją zakryte jeszcze informacyjne znaki drogowe. System musi być jeszcze podłączony do sieci energetycznej.
Dodajmy, że w Kujawsko-Pomorskiem mamy tylko 3 punkty rejestracji przejazdu na czerwonym świetle. Znajdują się w Nakle nad Notecią, Lubiczu i Kowalu. Listę fotoradarów w regionie znajdziecie TUTAJ.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Niesamowity wyczyn 22-lata spod Torunia
- Metropolia Bydgoska za pół ceny
- NIK prześwietli pieniądze podmiotów o. Rydzyka