Kierowcy zdejmują nogę z gazu! Wszystko przez wyższe mandaty

Puls Dnia
Region Raport
Autor
Tomasz Wersocki
Fotoradar
Tomasz Wersocki

Fotoradary to prawdziwa zmora kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Niektóre spośród nich rzeczywiście trudno jest wypatrzeć zza kółka kierownicy – a to sprawia, że część z łamiących przepisy kierowców musi się liczyć z problemami finansowymi, zważywszy na obecną wysokość mandatów. Oto najnowsze statystyki, udostępnione przez Inspekcję Ruchu Drogowego w województwie kujawsko-pomorskim. 

Jeśli chodzi o liczbę "elektronicznych pułapek", to dane, dotyczące liczby fotoradarów w regionie, nie są wysokie - jednak liczba mandatów, wystawionych za pomocą tych urządzeń, potrafi zaskoczyć. W kujawsko-pomorskim dostępnych i śledzących ruch na ulicach miast jest 17 fotoradarów oraz trzy urządzenia do kontroli wjazdu pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wszystkie urządzenia działają w systemie CANARD.

Mieszkańcy Bydgoszczy, Grudziądza, Włocławka oraz Inowrocławia nie mają powodów do obaw - w tych miejscach nie ma fotoradarów...na razie. Natomiast w Toruniu trzeba uważać w czterech miejscach, w których napotkamy na urządzenia rejestrujące.

Niebezpieczna Gołębia

Najbardziej zdradziecki fotoradar jest ukryty tuż przed ulicą Gołebią przy Lubickiej 37. Kolejne dwa znajdują się na ul. Grudziądzkiej 151 i 95. Dodatkowo przy Szosie Lubickiej pomiędzy przystankiem autobusowym na ul. Rydygiera, a zjazdem w ul. Łyskowskiego ustawiona jest czwarta elektroniczna pułapka na piratów drogowych. 

Według statystyk, udostępnionych portalowi Kujawy Pomorze.info, przez Biuro Informacji i Promocji Wydziału Komunikacji, działające przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, najwięcej kar na piratów drogowych nałożono w tym roku (od stycznia do czerwca) właśnie przy ul. Lubickiej. Przez pół roku piraci drogowi otrzymali tu 922 mandaty (w analogicznym okresie w 2022 r. - 1 214 grzywien). Tuż zanim uplasował się fotoradar na ul. Grudziądzkiej 95 - 917 mandatów (1 494 mandatów - I połowa 2022 r.). Daleko w tyle pozostają kolejne dwa z urządzeń rejestrujących - przy Szosie Lubickiej i Grudziądzkiej. Na kierowców w tym roku nałożono dzięki nim: 156 mandatów (135 - do połowy 2022 r.) oraz 105 (1 684 - analogiczny okres ) za przekraczanie prędkości. 

O połowę mniej naruszeń przepisów

- Jednym z czynników, który ma wpływ na zmianę zachowania kierowców, a co za tym idzie „zdjęcie nogi z gazu”, jest zaostrzenie przepisów – podniesienie wysokości grzywien oraz liczby punktów karnych - podkreśla Monika Nizniak z Biura Informacji i Promocji Wydziału Komunikacji, Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Generalnie urządzenia rejestrujące prędkość na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowały w okresie od 1 stycznia do 25 czerwca br. – 8 021 naruszeń. W analogicznym okresie ubiegłego roku złamano przepisy - 16 072 tys. razy.

Przypomnijmy, że osoba ukarana mandatem może go nie przyjąć. W takiej sytuacji policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ostatecznie to wymiar sprawiedliwości zdecyduje po przeprowadzeniu postępowania, czy kierowcę należy ukarać.

- Niechlubnym rekordzistą zarejestrowanym przez fotoradar z Torunia, jest kierujący pojazdem, który w styczniu na ul. Grudziądzkiej 95 przekroczył prędkość o 43 kilometry (93/50). Kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości tysiąca złotych oraz jedenastoma punktami karnymi - dodaje Monika Nizniak.

Natomiast w skali województwa w styczniu br. kierowca przekroczył prędkość o 79 kilometrów (129/50) i tym samym otrzymał najwyższą możliwą w postępowaniu mandatowym grzywnę w wysokości 2 500 zł oraz 15 pkt. karnych.

Przypomnijmy, że koszty działania jednego fotoradaru wynoszą około 4 tys. zł w skali roku. Są to m.in. opłaty za prąd, łączność internetową oraz coroczna legalizacja.


Oto Pozostałe lokalizacje fotoradarów w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Trzeciewnica (pow. nakielski): ul. Powstańców Wielkopolskich 32,
     
  • Żnin: ul. Szpitalna 52,
     
  • Gniewkowo: ul. Inowrocławska (przy osiedlu 700-lecia)
     
  • Solec Kujawski: południe miasteczka, ul. Leśna skrzyżowanie z DK 10, Powiat włocławski, fotoradar stoi między miejscowością Wistka Królewska i Modzerowo przy ul. Wiślanej,
     
  • Skępe: DK 10 (ul. Warszawska), za parkingiem zajazdu "U Dąbka" jadąc od wschodu w kierunku Torunia
     
  • Bzowo (pow. świecki): DW 91, przed osiedlem Na Szosie,
     
  • Górna Grupa (pow. świecki): ul. Świecka na wysokości ul. Klasztornej i Ogrodowej,
     
  •  Świerkocin pod Grudziądzem: ul. Kokosowa przy zakręcie na ulicę Porzeczkową Grubno (pow. chełmiński): DW 91, fotoradar stoi przed skrzyżowaniem z Obwodnicą Chełmna, przed Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego,
     
  • Grębocin pod Toruniem: fotoradar stoi przy skrzyżowaniu ul. Lubickiej i Kowalewskiej Kowal (pow. włocławski): fotoradar stoi przy dużym skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z DW 91 Nakło nad Notecią: skrzyżowanie Obwodnicy z ul. Mrotecką obok restauracji Mc Donald's.