Budowę Młynów Rothera w Bydgoszczy w stanie deweloperskim zakończono cztery lata temu. Od tamtej chwili wiele we wnętrzach kulturalnej instytucji uległo zmianie: pojawiły się nowe wystawy, aranżacje czy nawet klubopiekarnia tuż obok obiektu. Ostatnio instytucja otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach grantu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury".
Młyny Rothera przeszły holistyczną rewitalizację głównie dzięki dużemu zastrzykowi gotówki w postaci środków europejskich - jedna czwarta pieniędzy pochodziła z programu unijnego. W ramach tego wsparcia dofinansowano trzy projekty: Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym; Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna oraz Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym. Na tym jednak nie koniec strumienia pieniędzy, które cały czas stara się pozyskać miejska instytucja kultury.
Lepsza dostępność Młynów
Tym razem ze względu na pozytywną weryfikację oceny wniosku „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”, udało się pozyskać aż 298 tysięcy złotych. Jak podkreślił bydgoski magistrat: "Młyny Rothera znalazły się na trzecim miejscu w liście rankingowej, spośród 21 instytucji kultury z całej Polski".
Na co zostaną przeznaczone ministerialne środki? Przede wszystkim na realizację strategii wdrażania dostępności, czyli:
- wszelkiego rodzaju poprawę komunikacji w przestrzeni budynku,
- utworzenie mobilnych stref wyciszenia,
- zakup krzeseł, które ułatwią poruszanie się i korzystanie z wystaw stałych i czasowych przez osoby starsze i osoby z trudnościami w poruszaniu się,
- realizację programowych wydarzeń kulturalnych z tłumaczeniem na polski język migowy,
- rozbudowę audioprzewodników o elementy audiodeskrypcji,
- rozbudowę systemu TOTUPOINT, wspierającego osoby z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po obiekcie,
- budowę rampy na punkcie widokowym, która umożliwi oglądanie panoramy miasta osobom niskorosłym i poruszającym się na wózku.
- W ramach projektu odbędzie się seria działań kulturalnych, mających na celu uchwycenie głosu i perspektywy osób z niepełnosprawnościami. Zrealizujemy serię nagrań historii mówionej z g/Głuchymi mieszkańcami naszego regionu oraz cykl warsztatów fieldrecordingu z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Stworzony przez nie pejzaż dźwiękowy miasta stanie się częścią audioprzewodników po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką - mówi Jakub Łyczek, główny specjalista ds. programowych Młynów Rothera.