Mamy 35 nowych obywateli Polski w województwie kujawsko-pomorskim

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. KPUW w Bydgoszczy

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel wręczył w Bydgoszczy postanowienia o nadaniu obywatelstwa polskiego i decyzje o uznaniu za obywatela polskiego. Był to bardzo ważny moment dla 35 osób.

 

Nowi obywatele

Uroczystość wręczenia postanowień o nadaniu obywatelstwa polskiego i decyzje o uznaniu za obywatela polskiego odbyła się dziś (8.10) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Łącznie obywatelstwo polskie nadane przez prezydenta uzyskało 35 osób. Wśród nich były: 23 osoby dorosłe oraz 12 małoletnich. Największą grupą nowych obywateli polskich stanowili Ukraińcy - 26 osób, 6 Białorusinów oraz po jednej osobie z Kazachstanu, Wietnamu i Rosji.

Jak to wyglądało w poprzednich latach? W 2020 roku w naszym województwie polskie obywatelstwa otrzymało 95 cudzoziemców, rok później było to 120 osób, w 2022 - 100, w 2023 - 144. Ten rok jest rekordowy, bowiem do 30 września obywatelstwa otrzymało 156 osób.

- Ponadto, co roku ok. 20 cudzoziemców nabywa obywatelstwo polskie w wyniku nadania obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP, składając wniosek za pośrednictwem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Ok. 75 procent cudzoziemców nabywających obywatelstwo polskie to obywatele Ukrainy, ok. 15 procent Białorusi, a ok. 10 procent to obywatele państw ze wszystkich „zakątków świata” - informuje nas rzecznik wojewody Natalia Szczerbińska.

 

Jak uzyskać obywatelstwo?

Polskie obywatelstwo można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszą formą jest sytuacja, gdy dziecko nabywa z mocy prawa obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno ma obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. Druga możliwość dotyczy przypadku, w którym dziecko urodzi się lub zostanie znalezione w Polsce, a oboje rodzice są nieznani lub obywatelstwo ich jest nieokreślone, bądź nie mają żadnego obywatelstwa. Wówczas także dziecko nabywa polskie obywatelstwo.

Podobną drogą jest przysposobienie dziecka przez osobę lub osoby mające obywatelstwo polskie dziecko nabywa to obywatelstwo, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem przez niego 16 lat. W tym przypadku przyjmuje się, że małoletni cudzoziemiec nabył obywatelstwo polskie z dniem urodzenia. Dziecko takie nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa.

 

Kto może uzyskać obywatelstwo?

Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi, na jego wniosek, obywatelstwo polskie. Kto może się ubiegać o polskie obywatelstwo? Ustawa przewiduje siedem możliwości.

pkt 1: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub na podstawie prawa stałego pobytu, który ma w Polsce stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;

pkt 2: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim lub nie ma żadnego obywatelstwa;

pkt 3: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskał w związku z posiadaniem statusu uchodźcy nadanego w Polsce;

pkt 4: małoletniego cudzoziemca, którego jedno z rodziców jest obywatelem polskim, przebywającego na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadające obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie;

pkt 5: małoletniego cudzoziemca, którego co najmniej jednemu z rodziców zostało przywrócone obywatelstwo polskie, jeżeli małoletni przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadające obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie;

pkt 6: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie i legalnie w Polsce co najmniej od 10 lat, który spełnia łącznie następujące warunki ma zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawo stałego pobytu, oraz posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;

pkt 7: cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie w Polsce co najmniej od roku na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które uzyskał w związku z polskim pochodzeniem lub posiadaną Kartą Polaka.

Cudzoziemiec musi umieć język polski.  Jak to udowodnić? Certyfikatem co najmniej B1 albo świadectwem ukończenia szkoły w Polsce lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.

W naszym województwie cudzoziemcy chcący złożyć wniosek muszą się udać do Oddział Spraw Obywatelskich i Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców przy ulicy Konarskiego w Bydgoszczy.

 

Czy można stracić obywatelstwo?

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej "obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba, że sam się go zrzeknie”. Jak to wygląda w praktyce? Obywatel polski traci obywatelstwo polskie na swój wniosek po uzyskaniu zgody Prezydenta RP na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Utrata obywatelstwa polskiego następuje po upływie 30 dni od daty wydania postanowienia prezydenta w tej sprawie lub w terminie krótszym, jeżeli prezydent tak zadecyduje. Zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona rodzicom rozciąga się na dzieci pozostające pod ich władzą rodzicielską. Wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego jednemu z rodziców, obejmuje małoletniego pozostającego pod jego władzą rodzicielską, w przypadku gdy drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska lub drugie z rodziców złożyło oświadczenie o wyrażeniu zgody na utratę przez małoletniego obywatelstwa polskiego. W przypadku ukończenia przez dziecko 16 lat następuje to jedynie za jego zgodą.

Wniosek należy złożyć do wojewody. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: