Od dziś (20.09) mieszkańcy Lubrańca mogą korzystać już z nowej obwodnicy. Infrastruktura drogowa o wartości 66 mln złotych powstała w oparciu m.in.o finansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27.
- Dzięki nowej obwodnicy, która poprawia bezpieczeństwo i ogranicza hałas w Lubrańcu, skróciliśmy także czas przejazdu na ważnej trasie stanowiącej między innymi dojazd autostrady A1 i A2 – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – To potrzebna inwestycja, odpowiadająca na potrzeby mieszkańców i rozwiązująca problemy kierowców. Przed nami kolejne zadania.
Obwodnica wybudowana została w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Początek blisko pięciokilometrowej trasy znajduje się na nowym rondzie przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Nad rzeką Zgłowiączka powstał nowy 140-metrowy most. W miejscowości Borek obwodnica łączy się z istniejącą trasą nr 270 poprzez nowe pięciowlotowe rondo. W ten sposób droga wojewódzka bezpiecznie łączy się z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Trasa posiada nośność 11,5 ton na oś. Jezdnia ma szerokość 8 metrów (wraz z opaskami). Powstały także pobocza o szerokości 1,5 metra. W ramach zadania zbudowano ścieżkę pieszo-rowerową w miejscowości Piaski.
Prace ukończono także na 7-kilometrowym odcinku drogi między Brześciem Kujawskim a Lubrańcem. Trasa częściowo zyskała nową konstrukcję jezdni. Pozwoliło to podnieść nośność drogi do przenoszenia obciążeń rzędu 11,5 tony na oś. Oznacza to, że będzie zdecydowanie bardziej odporna na powstawanie uszkodzeń i kolein. Trasa zyskała też utwardzone pobocza, perony i zatoki autobusowe, nowe oznakowanie i bariery.
Inwestycja była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27. Łączny koszt przedsięwzięcia to 28,6 mln zł.
Jakie prace prowadzone są przy projektowaniu innych obwodnic w regionie:
• Brodnica – oczekujemy na Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID)
• Mogilno – zaawansowane prace budowlane
• Więcbork – prace nad projektem
• Rypin – odbyły się konsultacje społeczne, uzyskanie decyzji środowiskowej w trakcie postępowania
• Brodnica – złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
• Tuchola – trwa projektowanie,
• Lisewo – aktualizacja dokumentacji projektowej
• Chełmża – odbyły się konsultacje, prace nad koncepcją, w trakcie postępowania uzyskanie decyzji środowiskowej
• Sępólno Krajeńskie – trwają prace nad projektem, zakończyły się konsultacje, w trakcie postępowania uzyskanie decyzji środowiskowej
• Golub-Dobrzyń – zakończyły się konsultacje, prace nad koncepcją w toku, w trakcie postępowania uzyskanie decyzji środowiskowej
• Radzyń Chełmiński – zakończyły się konsultacje społeczne, prace nad koncepcją, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
• Trląg – planowana wraz z przebudową DW nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu
- Spadek zużycia prądu, ciepła i gazu w 2023 roku
- Wzrost opłat za żłobki w Bydgoszczy. O ile?
- Targowisko Manhattan w Toruniu po 30 latach zmieni zarządcę