Organizacje pozarządowe z regionu mogą pozyskiwać środki na swoje działania dzięki współpracy z lokalnymi grupami działania. W naszym województwie działa 28 LGD, które w nowej perspektywie unijnej koncertują się na innych celach niż do tej pory. Co się zmieni?
Lokalne grupy działania aktywnie funkcjonują w naszym regionie. Istnieją dwa rodzaje LGD - miejskie i wiejskie. Tego typu organizacje stanowią łącznik pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego a NGO. Stowarzyszenia i inne ciała zrzeszające osoby działające na rzecz lokalnych społeczności mogą występować do LGD o środki na realizację swoich projektów do 100 000 zł. Większe przedsięwzięcia są finansowe przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.
LGD z terenów wiejskich środki mogą pozyskiwać z EFRROW w ramach programu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz ze środków EFS+ w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.
„LGD Pojezierze Brodnickie”
Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierza Brodnickiego” powstało w 2008 roku i obejmuje swoim obszarem gminy: Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Jabłonowo Pomorskie, Górzno, Osiek i Świedziebnia.
Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 spowodowała zmianę celów LGD. Teraz projekty będą dedykowane każdemu, wcześniej priorytetowo traktowano walkę w wykluczeniem społecznym. - W ramach nowej perspektywy będziemy udzielać dotacji: na rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej; na prowadzenie dodatkowej działalności w gospodarstwach rolnych w zakresie gospodarstw agroturystycznych lub zagród edukacyjnych, lub gospodarstw opiekuńczych, na rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej. W tych działaniach będziemy promować zastosowanie elementów pozwalających na wykorzystanie odnawialnej energii - mówi nam prezes „LGD Pojezierze Brodnickie” Bogusław Błaszkiewicz.
Do tego na wsparcie mogą liczyć kluby dla młodzieży i seniorów. - Będziemy wspierać funkcjonowanie klubów młodzieżowych dla dzieci i młodzieży do 24 roku życia oraz do funkcjonowania klubów seniora, dla osób w wieku ponad 60 lat. W tych działaniach będziemy postulowali o podawanie do konsumpcji produkty żywnościowe wyprodukowane metodami ekologicznymi, tradycyjnymi lub regionalnymi - opowiada Błaszkiewicz.
Oczywistym punktem na obszarach wiejskich są imprezy dla mieszkańców, na które również znajdą się środki. - Wspierać będziemy współorganizację imprez wiejskich w kierunku budowy relacji międzyludzkich w społecznościach lokalnych, podczas których promowane będą produkty
żywnościowe wyprodukowane metodami ekologicznymi, tradycyjnymi lub regionalnymi - powiedział prezes „LGD Pojezierze Brodnickie”.
LGD w regionie
W naszym województwie działa 28 LGD, które obejmują swoim zasięgiem cały region. Jedne działają na terenie miast, inne na obszarach wiejskich.
Jak działają LGD w miastach? O tym pisaliśmy TUTAJ