Województwo kujawsko-pomorskie nie posiada w swoich granicach żadnego parku narodowego, ale to nie znaczy, że w naszym regionie nie ma miejsc interesujących przyrodniczo. W rzeczywistości jest ich całkiem sporo i co ważne, są dość różnorodne. Polecamy przynajmniej niektóre z nich - naprawdę warto odwiedzić je w trakcie wakacyjnych wędrówek po okolicy.
Wisła
Królowa polskich rzek zmieniała się przez lata, ale choć dziś nie jest tak dzika, jak przed wiekami, to jednak wciąż pozostaje atrakcyjna przyrodniczo. Nawet w pobliżu centrów miast na piaszczystych łachach potrafią gniazdować rzadkie gatunki ptaków, ponadto właśnie w naszym regionie, za Bydgoszczą, zaczyna się teren znany jako Dolina Dolnej Wisły, gdzie oprócz samej rzeki znajdują się cenne tereny wokołorzeczne, leśne i stepowe, które podlegają ochronie jako rezerwaty przyrody.
Zbocza Płutowskie
Dla przeciętnej osoby jest to miejsce naprawdę mało znane, a tymczasem zdaniem przyrodników wyróżnia się ono w skali całego regionu jako teren bardzo cenny. To rezerwat stepowy położony na zboczu doliny Wisły będący częścią Chełmińskiego Parku Krajobrazowego. Szczególnie wiosną na Zboczach Płutowskich można zachwycić się cennymi roślinami - kwitną tam m.in. miłki, sasanki, wężymordy.
Stawy ślesińskie
Czasami zdarza się, że teren ogólnodostępny i zarządzany przez ludzi może być jednocześnie terenem cennym przyrodniczo. W Ślesinie nieopodal Nakła znajduje się gospodarstwo hodowlane i łowisko karpia. Kompleks tamtejszych stawów od lat przyciąga ptaki wodno-błotne. W Ślesinie można obserwować m.in. rzadkie gatunki śpiewające takie jak podróżniczek i dziwonia, występują tu też ptaki drapieżne, w tym bielik, czy kania czarna. Szczególnie na jesiennych przelotach można zaobserwować także tysiące łabędzi, gęsi i kaczek, które upodobały sobie największy ze stawów – Kardynalski. Właściciele hodowli w Ślesinie przygotowali dla miłośników przyrody trasę z tablicami informacyjnymi o spotykanych tu gatunkach ptaków, a także i płazów; jest również możliwość wejścia na wieżę widokową.
Las Piwnicki
Rezerwat przyrody położony tuż za Toruniem, na północ od miasta. Bieżący rok to szczególnie czas dla tego miejsca - różnym formom ochrony podlega ono od 1924 roku, a więc dokładnie od stu lat (choć pierwotnie nie była to jeszcze ochrona w formie rezerwatu). Wędrując przez trasę turystyczną miejscami można poczuć się niczym w Puszczy Białowieskiej – las pełen 300-letnich dębów robi naprawdę duże wrażenie. Przez rezerwat prowadzi ścieżka edukacyjna, która pozwala na zwiedzanie Lasu Piwnickiego.
Jezioro Rakutowskie
Mieszkańcy Włocławka i okolic mogą wybrać się nad Jezioro Rakutowskie. To kolejne w regionie miejsce cenne ornitologicznie i zarazem największe jezioro na całym Pojezierzu Gostynińskim, wokół którego znajdują się również Błota Rakutowskie. Szczególnie podczas jesiennych przelotów nawet osoba niezorientowana w temacie przyrody doceni widok tysięcy żurawi i gęsi, które na trasie swoich wędrówek wykorzystują te tereny jako noclegowiska. Jezioro i Błota Rakutowskie to jednak ostoja wielu ptaków wodno-błotnych także wiosną i latem - lęgowe były w tym miejscu również takie gatunki, które są bardzo nieliczne w skali całego kraju.
Wielka Kępa Ostromecka
Cenny rezerwat leśny znajduje się blisko Bydgoszczy. To nadwiślański las łęgowy, w którym nie brakuje m.in. liczących sobie nawet 250 lat topoli i dębów, są też wierzby, czy jesiony. Ponad 100 drzew ma wymiary spełniające warunki do uznania ich za pomnik przyrody. Tak cenny teren lasu to oczywiście również doskonałe miejsce dla zwierząt.
CZYTAJ WIĘCEJ: