Kujawsko-pomorskie świętuje na całego. Sprawdź imprezowy rozkład jazdy Święta Województwa

Region Raport
Styl Życia
Autor
m
Fot. UMWKP

Już za kilka dni rusza największy cykl imprez w kujawsko-pomorskim - pięć megakoncertów i wielu innych atrakcji. To oczywiście Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Co się będzie działo od 1 czerwca w różnych miastach regionu? Sprawdźcie szczegóły.

O Święcie Województwa rozmawialiśmy z dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego, Edytą Macieją-Morzuch: - Wcześniej organizowaliśmy koncerty w trzech miejscach, potem doszedł Włocławek, teraz mamy już komplet – koncerty dedykowane każdemu z miast prezydenckich, z własną specyfiką, z odniesieniami do lokalnej tożsamości, historii. W Inowrocławiu będzie więc „Koncert na soli”, we Włocławku mamy „Fajansowe sny”, w Bydgoszczy „Wyspę kina” a w Grudziądzu „Przystań wolności”. No i oczywiście wspomniane już „Pod wspólnym niebem” w Toruniu. – mówi Edyta Macieja-Morzuch (cały wywiad TUTAJ).

Dziś nieco więcej szczegółów na temat wydarzeń z okazji Święta Województwa. Będzie to pięć wielkich koncertów, ale też na przykład popularny piknik astronomiczny, czyli ASTROFESTIWAL, mobilna wystawa bilbordów i wiele innych atrakcji. Obchody Święta Województwa trwają od 1 do 9 czerwca.

  • Fajansowe sny we Włocławku

W sobotę, 1. czerwca o godzinie 20:00, rozpocznie się koncert „Fajansowe Sny” - po raz pierwszy w nowej lokalizacji, w  amfiteatrze w Parku na Słodowie. Jak informują organizatorzy, nazwa „Fajansowe sny” pochodzi oczywiście od kultowego włocławskiego fajansu, regionalnego „towaru eksportowego”, ale też jednego z elementów tożsamości regionu.

Podczas „Fajansowych snów” wystąpią artyści zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia. Debiutantem na scenie Święta jest nestor polskiej sceny muzycznej Krzysztof Cugowski. Także dla Urszuli będzie to pierwszy występ z tej właśnie okazji. Poza tym usłyszymy Andrzeja Piasecznego, Bovską, Ewelinę Flintę, Grzegorza Hyżego, Nataszę oraz Macieja Tachera. Aranżacje utworów przygotował uznany producent i muzyk Jan Smoczyński.

  • Wyspa Kina i Rebel Babel w Bydgoszczy

W pierwszą sobotę czerwca bawić będą się także mieszkańcy Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej (o godz. 20.30) zabrzmi koncert muzyki filmowej „Wyspa Kina”. Miłośnicy połączenia piosenki ze srebrnym ekranem będą mogli posłuchać specjalnych aranżacji w wykonaniu Bartka Staszkiewicza i jego zespołu. Na scenie wystąpią: Błażej Król, Kayah, Krystian Ochman, Natalia Lesz, Olga Szomańska, Paulina Przybysz oraz Rubens. Utwory tradycyjnie związane będą z kinematografią regionu i z pochodzącymi stąd twórcami.

Dzień później, w niedzielę 2. czerwca, Wyspa Młyńska ponownie stanie się centrum muzycznych wydarzeń – o godz. 17.00 ruszy VIII Defilada Sił Dętych Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod batutą L.U.C-a, który godzinę później, w tym samej lokalizacji, da energetyczny show z gościnnym udziałem Bisza oraz dziesięciu orkiestr dętych z regionu.

  • Przystań wolności w Grudziądzu

W Grudziądzu Święto powraca na nadwiślańskie Błonia – muzyczne atrakcje czekają na mieszkańców w niedzielę 2 czerwca o godz. 19:00. Na scenie „Przystani Wolności” usłyszymy Michała Szpaka, Justynę Steczkowską, Grzegorza Hyżego, Krzysztofa Cugowskiego, Natalię Nykiel, O.S.T.R, Urszulę oraz Mariusza Lubomskiego.  Wokaliści wykonają wybrane przez siebie utwory o wolności, ale też o życiu w zgodzie ze sobą.

  • Pod wspólnym niebem w Toruniu

Drugi weekend świętowania zacznie się w Toruniu. Po raz kolejny spotkamy się na Placu Cyrkowym (ul. Przy Skarpie) na koncercie „Pod Wspólnym Niebem” (g. 20:30). Utwory, które koncentrują się wokół gwiazd, kosmosu i nieba zaśpiewają  Czesław Mozil, Daria ze Śląska, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Krystian Ochman, Małgorzata Ostrowska, Małpa, Mioush oraz Natasza. O wyjątkowe aranżacje tradycyjnie zadba Jan Smoczyński. Kuratorem koncertu jest Jan Świerkowski.

  • W Inowrocławiu koncert i Astrofestiwal

Ostatni dzień obchodów należy do Inowrocławia - odbędą się tam aż dwa wydarzenia. O godzinie 15.00 w Parku Solankowym rusza ASTROFESTIWAL – festyn rodzinny, w którym motywem przewodnim jest wszechświat, a wśród atrakcji znajdą się pokazy multimedialne, obserwacje nieba, warsztaty rakietowe, ale też kosmiczne dmuchańce dla dzieci.  

W Inowrocławiu nie zabraknie również mocnego akcentu muzycznego – w tym roku święto zaplanowano w nowej odsłonie i w nowej lokalizacji. Na scenie „Koncertu Na Soli” (g. 18:00) silna reprezentacja polskich artystów: Kasia Kowalska, Michał Szpak, Natalia Kukulska, O.S.T.R., Viki Gabor, Baranovski, a także Asia Czajkowska i Mariusz Lubomski. O oprawę muzyczną zadba Michał Rybka z zespołem. Koncert odbędzie się na placu przy ul. Jana Molla (osiedle Rąbin). 
    
Udział we wszystkich imprezach Święta Województwa jest bezpłatny. Organizatorem imprez jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

  • A oficjalne świętowanie?

Oficjalne obchody, 7 czerwca, w tym roku organizowane są w Bydgoszczy w  Muzeum Diecezjalnym, gdzie na uroczystej sesji zbierze się Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z kolei w Katedrze pw. śś. Marcina i Mikołaja zostanie odprawiona msza św. w intencji mieszkańców województwa.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

  • A imprezy towarzyszące?

W ramach Święta między miastami regionu kursować będzie mobilna wystawa Galerii Rusz. W tym roku zaprezentuje prace inspirowane dokonaniami niezwykłych kobiet, związanych z regionem, w Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od 1 do 9 czerwca wystawa będzie gościć w następujących miastach: Włocławku, Grudziądzu, Świeciu, Unisławiu, Ostromecku, Solcu Kujawskim, Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu.

4 czerwca dla uczczenia oraz upamiętnienia pierwszych częściowo wolnych wyborów, w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się, już po raz 20., koncert „Pięciolinia Wolności”. Usłyszymy utwory, które za sprawą kompozytorów z naszego regionu narodziły się bez skrępowania i cenzury, zgodnie z zachowaniem artystycznej swobody wypowiedzi.

7 czerwca, o godz. 18.oo, po raz pierwszy do atrakcji Święta włącza się też festiwal SONG OF SONGS, który powraca po przerwie. Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej zaplanowano w Fosie Zamkowej w Toruniu.

8 czerwca wydarzeniem towarzyszącym ASTROFESTIWALOWI będzie inauguracja toruńskiego Centrum Edukacji Astronomicznej. Z tej okazji odbędzie się rodzinny piknik kosmiczny Astrobaza Toruń. W programie między innymi wspólne obserwacje nieba, eksperymenty naukowe czy gry plenerowe. Organizatorzy zapraszają także na warsztaty pieczenia kosmicznych pierników czy poczęstunek z wojskowej kuchni polowej. Start o godzinie 10.00 na ul. Wola Zamkowa 12 A.

9 czerwca o godz. 17:00. w Dworze Artusa w Toruniu odbędą się „Pory Roku z Mistrzem”. Z doświadczoną Capellą Bydgostiensis oraz wybitnym skrzypkiem Piotrem Pławnerem wystąpią młodzi soliści, uczniowie szkół muzycznych. Wykonają najpopularniejsze dzieło Antonio Vivaldiego – „Cztery pory roku”.

Nieodłącznym elementem Święta Województwa jest uwielbiana przez mieszkańców Fiesta Balonowa. Między 6 a 9 czerwca na kujawsko-pomorskim niebie ponownie ujrzymy dziesiątki balonów. Załogi z całej Polski będą rywalizować o puchar Marszałka Województwa.

12 czerwca to czas wręczenia prestiżowych wyróżnień. Tego dnia odbędzie się uroczysta Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uhonorowane zostaną osoby, które wykazały się szczególnymi osiągnięciami i działaniami na rzecz regionu w takich obszarach jak działalność publiczna, społeczna i gospodarcza.

W artykule wykorzystano materiały Departamentu Promocji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Na zdjęciu - jedna z wcześniejszych edycji Święta Województwa