Kto musi usunąć wyroby azbestowe do 2032 roku? Nowe regulacje prawne wprowadzają pewne wyjątki

Puls Dnia
Biznes Region
Biznes Opinie
#
Fot. 123rf

W Polsce nadal dachy wielu domów pokrywa szkodliwy dla zdrowia azbest. Najpóźniej do 2032 roku ma on zniknąć. Ministerstwa Rozwoju i Technologii przygotowało nowe regulacje odnośnie stosowania azbestu m.in. w domach jednorodzinnych. Nowe zapisy to wynik unijnej dyrektywy. 

 

Wedle danych w Polsce mamy do czynienia z 2,7 miliona budynków mieszkalnych, w których zastosowano azbest. 536 tys. z nich to budynki mieszkalne - informuje Interia. 

Nowe regulacje, które zamierza wprowadzić MRiT dotyczą wszystkich wyrobów azbestowych (w tym także tych w budynkach jedno i wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej). 

Jak możemy wyczytać w uzasadnieniu projektu: "Biorąc pod uwagę, że stan wyrobów zawierających azbest pogarsza się z roku na rok, konieczne jest przyspieszenie procesu oczyszczania Polski z azbestu. Aby zapewnić właściwy sposób postępowania przy usuwaniu lub zabezpieczaniu wyrobów zawierających azbest oraz ułatwić kontrolę i nakładanie administracyjnych kar pieniężnych w przypadku nieprzestrzegania przepisów, konieczne jest uregulowanie tej materii w drodze ustawy". 

 

Co jeszcze ulegnie zmianie?

Również po zmianach data ostatecznego usunięcia odpadów azbestowych została utrzymana - to 2032 rok. Jak podsumowali autorzy nowych regulacji - najwięcej odpadów azbestowych występuje nadal na terenach wiejskich. Z informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w okresie od 17 października 2022 r. do 15 listopada 2022 r. oraz od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. (daty naborów w ramach dofinansowania NFOŚiGW) wnioski na wymianę dachów złożyło 92,5 tys. rolników.

Zgodnie z zapisami projektu nowelizacji ustawy o usuwaniu szkodliwych substancji tj. azbest, na użytkownika tego rodzaju wyrobu nałożony będzie nadal obowiązek jego unieszkodliwiania lub zabezpieczenia w celu nie stwarzania zagrożenia dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Jednak w zaproponowanych zmianach pojawiły się też wyjątki: dopuszczono możliwość trwałego zabezpieczenia wyrobów zawierających azbest lub zabezpieczenia do czasu ich usunięcia. Przy czym możliwe jest jedynie w trzech przypadkach:

  • w użytkowanych, podziemnych instalacjach ciepłowniczych i elektroenergetycznych oraz wyłączonych z eksploatacji podziemnych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych,
     
  • w budynkach z zabudowanymi w ścianami wyrobami zawierającymi azbest, wybudowanych w technologii z użyciem płyt warstwowych lub płyt żeberkowych,
     
  • w drogach utwardzonych odpadami zawierającymi azbest.

 

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy wskazujące na obowiązki dla wykonawców prac polegających na usuwaniu lub zabezpieczaniu wyrobów zawierających azbest, tak aby zapewnić maksymalną ochronę pracowników, osób trzecich oraz środowiska. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli usunąć azbest to powinniśmy uzyskać specjalne zezwolenie. Nowe praco rozszerza także kwestie związane z ochroną zdrowia pracowników, m.in. w zakresie przeprowadzania ocen ryzyka dla pracowników, którzy pracują w warunkach narażenia na działanie azbestu oraz szkoleń tych pracowników.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: