Gminny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034 to sztandarowy projekt miasta, który powinien budzić spore emocje lokalnej społeczności. Chodzi przecież o swego rodzaju rewolucję w śródmieściu Włocławka, uporządkowanie go od nowa i stworzenie ciekawej przestrzeni - również dla biznesu.
Od 15 listopada do 19 grudnia 2024 roku trwały w konsultacje społeczne w sprawie zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034. Właśnie poznaliśmy ich efekt. Na pewno zaskoczyć może jedno - to, jak niewiele osób postanowiło skorzystać z tej formy dialogu i wyrazić swoją opinię, co do projektu.
Co jest w raporcie?
Raport, podsumowujący konsultacje, opracował Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek. Zawiera on m.in. listę zgłoszonych uwag wraz z propozycjami ich rozpatrzenia i uzasadnieniem oraz protokoły z przeprowadzonych w ramach konsultacji czynności. Mamy tam też cały segment wstępny poświęcony temu, jak urzędnicy starali się dotrzeć do mieszkańców z propozycjami konsultacji.
Uwagi zbierano więc w formie papierowej, online i ustnie. Zorganizowano spacer studyjny, spotkania konsultacyjne - stacjonarne i online. Tymczasem, jak czytamy w raporcie, na przykład w spacerze studyjnym wzięło udział 5 osób, w tym przedstawiciele Wydziału Rewitalizacji. W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyło - razem z przedstawicielami Wydziału Rewitalizacji - 18 osób. W spotkaniu online, poza prowadzącym, 2 osoby.
Co postulowano?
Podczas spotkania konsultacyjnego postulowano m.in.:
- wsparcie przedsiębiorców, działających na terenie Śródmieścia,
- poprawę bezpieczeństwa
- konieczność rozszerzenia listy wskaźników o dane środowiskowe w zakresie zanieczyszczenia powietrza
- zmianę ulicy 3 Maja w bardziej reprezentacyjną (m.in. poprzez zwiększenie elementów małej architektury)
- poprawę zabezpieczenia Śródmieścia w toalety (m.in. na Placu Wolności)
- poprawę sytuacji, jeśli chodzi o sprzątanie Śródmieścia
- utworzenie wybiegu dla psów z pełnym wyposażeniem.
Pełen wykaz zgłoszonych uwag znajduje się w raporcie, udostępnionym przez Urząd Miasta. To ciekawa lektura, więc zachęcamy - raport znaleźć można TUTAJ