Koniec roku szkolnego. Samorządy w kujawsko-pomorskim inwestują w szkoły. Na mapie pojawiają się nowe placówki

Biznes Region
Biznes Ludzie
Zakończenie roku szkolnego
Fot. P. Jankowski

Zakończył się rok szkolny 2023/24, a to dobry moment, aby przyjrzeć się inwestycjom w oświatę w kujawsko-pomorskim. Na tym polu wydarzyło się wiele, ale też sporo się dzieje. Przykładem tego mogą być nowe szkoły w Toruniu.

 

Nowa szkoła dla… NATO

W Bydgoszczy od 2004 roku działa Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre). To nie tylko zaszczyt dla miasta, ale też swego rodzaju odpowiedzialność, bowiem w Bydgoszczy mieszkają całe rodziny żołnierzy sił NATO. A to wymaga wielu elementów zaplecza m.in. szkół.

Współpraca na linii Ministerstwo Obrony Narodowej-Urząd Miasta Bydgoszczy-Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaowocowała funkcjonowaniem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego–International School of Bydgoszcz. W styczniu tego roku do użytku „szkoły NATO” oddano budynek ul. Bośniackiej 3, który przekazał magistrat.

 - Co roku przeznaczmy na funkcjonowanie miejskich szkół ponad miliard złotych. Jednocześnie wspieramy inne placówki. Cieszę się, że mogliśmy przekazać budynek na potrzeby International School of Bydgoszcz, który został gruntownie zmodernizowany. Szkoła, co warto podkreślić, kieruje swoją ofertę nie tylko do dzieci oficerów NATO, którzy stacjonują w Bydgoszczy. Wiedzę w tych murach zdobywają także młodzi bydgoszczanie. I, co warto podkreślić, jest to nauka oparta na wartościach, które są mi szczególnie bliskie: odpowiedzialności, kreatywności, tolerancji i otwartości - mówił przed otwarciem prezydent Rafał Bruski.

Inwestycja pochłonęła 33 miliony złotych, co sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Termomodernizacja szkół

Bydgoszcz celuje także w termomodernizację szkół. Pod koniec kwietnia zakończono inwestycję na terenie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego. To pierwsza placówka w mieście z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zadanie o wartości 14 milionów złotych zostało dofinansowane kwotą siedmiu milionów złotych z Mechanizmu Finansowego EOG (środki przekazane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię).

– To co wyróżnia ten budynek spośród innych termomodernizacji, to rozwiązania projektowe. Dzięki wszystkim zastosowanym instalacjom staje się on budynkiem zeroenergetycznym. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie nowoczesny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Pyjos, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Termomodernizacji z Wydziału Inwestycji Miasta. Składają się na niego czujniki mierzące temperaturę, wilgotność powietrza czy stężenie dwutlenku węgla, a także automatycznie uchylające okna. Technika zauważa także otwarte okno w sali lekcyjnej, a także pozwala radiowo ustawić odpowiednią temperaturę ogrzewania dla każdego grzejnika osobno.

Miasto w ciągu najbliższych pięciu lat chce dokonać termomodernizacji wszystkich szkół i przedszkoli w Bydgoszczy.

 

Nowoczesne szkoły w Toruniu

Na terenie Torunia nie brakuje obszarów, które dynamicznie się rozwijają. Tak jest w przypadku lewobrzeża oraz osiedla Jar, to właśnie tam powstają nowe placówki. Szkoła przy Strzałowej na lewobrzeżu rozpocznie swoją działalność we wrześniu. Budowa nowego obiektu trwała dwa lata i pochłonęła 76,8 miliony złotych. Gmina Miasta Toruń otrzymała na budowę Szkoły Podstawowej numer 12 dofinansowanie  w wysokości 65 milionów złotych. Łączna powierzchnia obiektu to 9125 metrów kwadratowych. Wykonawcą jest firma Strabag.

Na tym nie koniec nowych placówek oświatowych w Toruniu. W kwietniu rozpoczęła się budowa „podstawówki” przy ulicy Grasera, którą podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakłada wykonanie dwukondygnacyjnego budynku w kształcie litery „L”. W obiekcie znajdzie się 17 sal lekcyjnych, 4 duże sale tematyczne, część administracyjna, stołówka, biblioteka oraz świetlica. Tymczasowa sala gimnastyczna ma się znaleźć w jednej z sal tematycznych o powierzchni 100 mkw. lub będą to dwie sale sportowe o powierzchni 70 mkw. każda.

Oprócz tego budynek zostanie wyposażony w odzysk ciepła, oświetlenie LED i panele fotowoltaiczne. Przy szkole pojawi się małe boisko i plac zabaw. Po uruchomieniu budynku i ukończeniu I etapu, w placówce mają się uczyć dzieci od przedszkola do 4 klasy. Obiekt pomieści około 400 uczniów.

Jeszcze w trakcie pierwszego etapu budowy szkoły, toruński samorząd będzie szukał funduszy na kolejny. W ramach II etapu powstaną dodatkowe sale lekcyjne, mediateka oraz duża hala gimnastyczna z boiskiem o wymiarach 32 na 22 metry, trybunami, dwoma salkami, częścią sanitarną z szatniami. Przy szkole zostanie wybudowana także bieżnia okólną o długości 200 metrów oraz boisko ze sztuczną trawą.

Budowa całej szkoły ma pochłonąć 129 milionów złotych. Wykonawcą jest Balzola Polska. 
 

CZYTAJ WIĘCEJ: