Kolejne środki z Funduszy Europejskich popłyną do regionu. Podpisano umowy na ponad 29 milionów złotych!

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zaawansowanie wydatkowania środków w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza w nowej perspektywie wynosi nieco ponad 48 procent. A już niebawem zostaną zrealizowane kolejne projekty. Do podpisania 17 umów doszło w piątek (16 maja) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

 

Nowe projekty, które uzyskały dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza w perspektywie 2021-27 dotyczą przeróżnych dziedzin. Są to inwestycje infrastrukturalne - czego przykładem może być budowa ścieżki rowerowej w powiecie rypińskim, ale nie brak także zadań związanych z edukacją i troską o zabytki.  


- Są to bardzo ciekawe projekty oraz ważne inicjatywy. Jeśli chodzi o ogólną realizację całego programu operacyjnego, to jesteśmy już prawie w połowie, bo rozdysponowaliśmy 48,5 proc. wszystkich środków. Co czyni, że znajdujemy się już na drugiej pozycji w Polsce, jeśli chodzi o tempo wydatkowania środków, więc całkiem nieźle to idzie - powiedział marszałek Piotr Całbecki.



Ścieżki rowerowe

Powiat tucholski doczeka się malowniczo położonej ścieżki rowerowej o długości około jednego kilometra, która powiedzie z Gostycyna do Piły. Inwestycja pochłonie 2,67 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 2,27 miliona złotych. W ramach zadania planowana jest także realizacja prac związanych z sieciami elektryczną, sanitarną i telekomunikacyjną.  


- Dzisiaj podpisujemy umowę na ścieżkę w kierunku miejscowości Gostycyn do miejscowości Piła. Jest to taka turystyczna miejscowość. Po drodze mijamy dwa jeziora, jest też tam wioska górnicza, jedyna chyba w województwie, także bardzo potrzebny odcinek - powiedział starosta tucholski Andrzej Urbański.

Ścieżka rowerowa powstanie także w powiecie rypińskim, która powstanie na blisko 3-kilometrowym odcinku pomiędzy miejscowościami Kowalki i Pręczki. Inwestycja pochłonie 5,29 miliona złotych, a wartość dofinansowania to 4,5 miliona złotych. Ciąg pieszo-rowerowy ma być pokryty nawierzchnią bitumiczną. 

 
- Powiat rypiński, dba o bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też inwestujemy w ścieżki rowerowe bardzo potrzebne. W przeciągu kilku lat powstanie kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych. To z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, ale także o osobach, które korzystają z rowerów, ale także lubią spacery - mówił starosta rypiński Jarosław Sochacki. 

 

Edukacja

Gmina Warlubie zrealizuje projekt „Rozwiń skrzydła”, który ma podnieść jakość edukacji poprzez rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli oraz poszerzanie oferty edukacyjnej. Wsparciem zostanie objętych 198 uczniów i 20 nauczycieli ze szkół w Warlubiu, Wielkim Komorsku oraz Lipnikach.  
Projekt pochłonie 760 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania to 683 tysiące złotych. 

- Generalnie chodzi o dodatkowe zajęcia z matematyki, robotyki, informatyczne, więc jak wspomniałem, dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół podstawowych oraz na dokształcanie nauczycieli oraz w niewielkim stopniu na zwiększenie doposażenia szkół pod te zajęcia - opowiada wójt Mariusz Kosikowski.  


 

Sortownia śmieci

Toruńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pozyskało 6,83 miliona złotych na modernizację sortowni odpadów. Łączny koszt inwestycji to ponad 10 milionów złotych. Zamontowany ma zostać separator optyczny, prasa belująca oraz stacja sprężonego powietrza oraz modernizacja układu zasilania energetycznego z wymianą transformatora oraz wykonaniem przyłącza energetycznego. 

 
- Modernizacja, czyli zwiększenie efektywności w naszej sortowni, bo oczywiście rok do roku ilość odpadów segregowanych wzrasta, poziomy odzysku wzrastają, w związku z tym nasze przedsiębiorstwo też musi się reorganizować, modernizować i iść w kierunku uzyskania jak najlepszych wyników - powiedziała prezes MPO w Toruniu Joanna Pepłowska.  



Historia

Toruńska Agenda Kulturalna, która dba o Zamek Dybowski oraz Zamek Krzyżacki pozyskała 3,68 miliona złotych na prace konserwatorskie oraz zagospodarowanie zieleni na obu warowniach. Dodatkowo powstanie też ścieżka historyczna oraz wystawy informujące o dziejach zamków. Całość inwestycji to 4,74 miliona złotych.  


- W Zamku Krzyżackim zostaną w całości zrewitalizowane mury, również będą wyczyszczone piwnice, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć nowe wystawy w Zamku Krzyżackim.
Powstanie również ścieżka historyczna łącząca oba zamki, czyli Zamek Krzyżacki i Zamek Dybowski, dzięki czemu w Zamku Dybowskim również zostanie przygotowana wystawa, którą będzie można odwiedzać - mówi Marta Sochacka z TAK. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: