Kolejki do przychodni będą krótsze? Ruszył pilotaż programu E-rejestracja

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pilotaż programu E-rejestracja, który ma potrwać do końca czerwca przyszłego roku. Dotyczyć będzie głównie trzech grup pacjentów poradni kardiologicznej oraz zapisów na cytologię oraz mammografię.

 

Według danych za 2022 rok liczba wszystkich niezrealizowanych wizyt wyniosła 1 mln 380 tys. Z czego 310 tys. w poradniach kardiologicznych, 113 tys. - onkologicznych oraz 127 tys. u endokrynologów. Te twarde dane przemawiały za tym, aby Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zajęło się wdrażaniem pilotażowego programu E-rejestracja. Po raz kolejny, ponieważ - jak przypomnijmy - dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy chciał wprowadzić podobne rozwiązanie zarządzaniem centralnym systemem rezerwacji wizyt przez Internetowe Konto Pacjenta. Jak informuje portal prawo.pl: "Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, nie kojarzą, aby resort zdrowia (poprzednie kierownictwo) chwaliło się jego wynikami.  Spośród 66 zgłoszonych placówek, zakwalifikowano 29, ale aż 18 z nich od razu wycofało się z programu ze względu na trudności z dostosowaniem się do jego wymogów.
 

Tym razem będzie inaczej?

Inauguracja programu E-rejestracja nastąpiła 24 sierpnia br. Pierwotnie nowe przepisy obejmą określone poradnie i wybrane świadczenia ale z czasem mogą zostać rozszerzone. E-rejestracja ma działać m.in. poprzez IKP. To na swoim koncie pacjenci mogą wyszukiwać terminy, zapisywać się i odwoływać wizyty do poradni kardiologicznych, na cytologię oraz mammografię. Według pilotażowego programu osoba, która nie znajdzie wolnego terminu w ciągu 40 dni od zgłoszenia, trafi do specjalnego wykazu oczekujących.

- Nie zgadzam się z opinią, że wprowadzenie centralnej e-rejestracji jest prostym zadaniem - mówi w rozmowie z portalem prawo.pl dr n. ekon. Anna Gawrońska, ekspertka zarządzania w ochronie zdrowia.  - Znam poradnie, które prowadzą grafiki w postaci papierowej. Udostępnienie terminarzy wymaga standaryzacji, czasu i nakładów pieniężnych - dodaje.

Jej zdaniem w pilotażu powinny wziąć udział w pierwszej kolejności podmioty, które mają doświadczenie w tym obszarze, ponieważ dysponują wewnętrznymi systemami e-rejestracji.  - Zakładam, że im będzie łatwiej wystawić dane o dostępności terminów - podkreśla Anna Gawrońska. 

 

Jak zapisać się poprzez E-rejestrację

Pacjenci będą mieli kilka sposobów na zapisanie się na wizytę u lekarza lub badanie objęte programem pilotażowym. Możliwości te obejmują:

  • zgłoszenie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
     
  • bezpośrednią rejestrację u realizatora programu pilotażowego – osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej;
     
  •  zgłoszenie w dowolnym punkcie medycznym, jeśli świadczeniodawca oferuje taką możliwość.
     

Te same metody będą dostępne także przy zmianie terminu wizyty lub rezygnacji z niej. Ważne jest, aby zgłoszenia telefoniczne i osobiste były dokonywane w godzinach pracy placówek.
Centralna e-rejestracja 2024. Jak dokonać wyboru wizyty?

Jak zapewnia ministerstwo, system e-rejestracji pozwala pacjentom na dopasowanie wizyty do ich potrzeb. Przy dokonywaniu zgłoszenia pacjent lub osoba trzecia mogą określić preferencje, takie jak:

  • termin wizyty;
     
  • wybór placówki realizującej program;
     
  •  zakres terytorialny – województwo, miasto, odległość od lokalizacji;
     
  • wybór konkretnego pracownika medycznego (jeśli system na to pozwala);
     
  •  sposób udzielenia świadczenia – osobisty lub zdalny;
     
  • priorytet w kolejce, jeśli pacjent ma prawo do korzystania ze świadczeń poza kolejnością.
     

Według Wojciecha Koniecznego, wiceministra zdrowia E-rejestracja od połowy 2025 roku miałaby być obowiązkowa już dla wszystkich podmiotów medycznych. 

 - Rozpoczynamy konsultacje zmian ustawowych sankcjonujących centralną rejestrację jako narzędzie obligatoryjne od kwietnia 2025 roku, szykując się na naturalne wyjście z pilotażu - tłumaczył Wojciech Konieczny na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w maju 2024 r.

 

Wykaz placówek na razie jest tworzony

Niestety mało w tym konkretów, ponieważ przychodnie - zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - mogły dopiero od 26 sierpnia zgłaszać się do naboru placówek medycznych w ramach programu pilotażowego centralnej E-rejestracji. Co ważne w naborze mogą wziąć udział placówki medyczne, które mają umowę z Funduszem na realizację:

  • badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy
     
  • wizyt w poradni kardiologicznej.

To jednak nie wszystko, ponieważ przychodnia musi korzystać z oprogramowania, podłączonego do platformy P1, które umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych. Jak informuje NFZ: "Nabór jest otwarty i trwa do 30 czerwca 2025 r. Wejście do pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia MZ, otrzyma dodatkowe środki".

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: